Kiedy wymienić opony na zimowe? Właśnie teraz! - radzą...

  Kiedy wymienić opony na zimowe? Właśnie teraz! - radzą specjaliści z zakładów wymiany opon

  Patryk Saleta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wymiana opon: najlepiej przeprowadzić ja na przełomie października i listopada
  1/3
  przejdź do galerii

  Wymiana opon: najlepiej przeprowadzić ja na przełomie października i listopada ©Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Kiedy wymienić opony na zimowe? Czy jesienią, gdy temperatura spada poniżej 10 st. C, można już jeździć na oponach zimowych? Wymiana opon to nieodzowna czynność, którą powinniśmy zlecić mechanikowi, aby poczuć się bezpiecznie zimą nie tylko na śniegu. Budowa opony zimowej znacznie różni się od opony letniej. Przyczepność jest znacznie lepsza już w temperaturze poniżej 7 st. C. na jezdni zarówno suchej jak i mokrej. Lepiej wymienić opony teraz, bo unikniemy kolejek po pierwszym opadzie śniegu.
  Jesień to dla kierowców często jeszcze bardziej zdradliwa pora roku niż zima. Dużej części wypadków, do których wtedy dochodzi, dałoby się jednak uniknąć, gdyby kierowcy używali odpowiedniego ogumienia. Niestety, wielu z nas jeździ na oponach łysych i starych.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  TUTAJ ZMIANA OPON NA ZIMOWE OBOWIĄZKOWA


  Jeśli zastanawiamy się, czy nasze opony nadają się do jazdy, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy czynniki.

  Kiedy wymienić opony?

  Wysokość bieżnika  - Ta najmniejsza dopuszczalna w Polsce, 1,6 mm, jest poza wszelkimi normami. Taka opona w żaden sposób nie odprowadzi spod siebie wody ani błota. Absolutne minimum, które należy przyjąć, to 3–4 mm, w zależności od tego, czy chodzi o oponę letnią, czy zimową. Tylko wtedy możemy jechać po przyczepnej nawierzchni – stwierdza w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marcin Grzebieluch ze szkoły bezpiecznej jazdy Carevent.pl.

  Kiedy wymienić opony?

  Wiek opon  Drugą rzeczą, do której musimy przywiązywać wagę, jest wiek opon. Nasze ogumienie z biegiem czasu jest coraz bardziej zużyte, dlatego trzeba je regularnie wymieniać.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama