Kradzieże samochodów: najczęściej łupem złodziei padają...

  Kradzieże samochodów: najczęściej łupem złodziei padają audi, volkswageny i bmw

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprawdziliśmu, jakie marki samochodów najczęściej padają ofiara złodziei

  Sprawdziliśmu, jakie marki samochodów najczęściej padają ofiara złodziei ©arc

  Jeżdżą Państwo audi, volkswagenem albo bmw? W takim razie nie mamy dobrych informacji. Te marki najczęściej padają łupem złodziei.
  Sprawdziliśmu, jakie marki samochodów najczęściej padają ofiara złodziei

  Sprawdziliśmu, jakie marki samochodów najczęściej padają ofiara złodziei ©arc

  Które samochody najczęściej kradną na Śląsku?

  Wychodzimy z domu i chcemy wsiąść do samochodu, a naszego pojazdu nie ma? Zdarza się. W ubiegłym roku policjanci z garnizonu śląskiego odnotowali aż 375 zgłoszeń kradzieży aut marki Audi, a 361 dotyczących volkswagenów. Na podium jest jeszcze bmw (211 przypadków)

  – W 2015 roku policjanci zatrzymali i przedstawili zarzuty 167 podejrzanym, a w 2016 roku 170, z czego na gorącym uczynku zatrzymano 53 osoby w 2015 roku i 59 w 2016 roku – przekazała podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

  Taką pracę wykonali policjanci, ale co istotne – decyzje o tymczasowym aresztowaniu sądy podjęły jedynie wobec 11 podejrzanych w 2015 roku i 5 przestępców przez cały ubiegły rok.

  TOP 10 NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONYCH SAMOCHODÓW W WOJ. ŚLĄSKIM 2016
  12 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Ranking najczęściej kradzionych samochodów w woj. śląskim w 2016 roku

  Opel, BMW, Fiat, Audi? Które samochody kradną na Śląsku i woj. śląskim RANKING 2016 MARKI + ZDJĘCIA

  Link do głównego zdjęcia

  10. Miejsce
  Opel - 69 zgłoszeń kradzieży aut tej marki  Porównaliśmy dane dotyczące kradzieży pojazdów od 2001 roku do roku ubiegłego. Co z nich wynika?

  Na początku XXI wieku policjantom zgłaszano od 7 do 8 tysięcy tego typu przestępstw, a w rekordowym, 2003 roku – aż 8992!
  W porównaniu do tego okresu, w ostatnich pięciu latach jest już zdecydowanie lepiej. 2012 rok to jeszcze 3527 zgłoszeń, ale kolejne 12 miesięcy to 2801 takich spraw, a ostatnie trzy lata to także widoczny spadek kradzieży (2666, 2506 i 2476). W tym miejscu należy doprecyzować, że te liczby zawierają nie tylko samochody, ale ogólnie pojazdy, a zatem również – przyczepy kempingowe, naczepy tira, motorowery czy też motocykle.
  Dodajmy, że mówimy o zgłoszeniach na policję, a nie stwierdzonych przestępstwach. Uwzględniliśmy zatem także takie sytuacje, gdy właściciel auta zadzwonił na policję i zgłosił kradzież samochodu, a po tym, jak funkcjonariusze przyjechali na miejsce, okazywało się, że auto jest zaparkowane na innym parkingu, o czym zgłaszający właściciel zapomniał... Wbrew pozorom, takie sytuacje również się zdarzają, a wracając do złodziei samochodów, to najczęściej grasują w większych miastach regionu, takich jak Katowice, Gliwice, Sosnowiec czy Będzin.

  Sonda

  Czy kupując samochód bierzesz pod uwagę prawdopodobieństwo kradziezy te marki?  W jaki sposób zabezpieczyć auto, by spać spokojniej? Tak naprawdę trudno znaleźć uniwersalną receptę. W naszym regionie grasują złodzieje, którzy specjalizują się w kradzieżach jednej, określonej marki. Mają specjalistyczne narzędzia i urządzenia, dzięki którym mogą bez problemu dostać się np. do audi A6. Asp. szt. Adam Jachimczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreśla, że najprostsze sposoby mogą okazać się najbardziej skuteczne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja sie nie czepiam... ale

   jestem ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jakie kryteria decydują o tym, które miasta zostają określone jako " większe " ?

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama