Mandaty. Za co i ile zapłacisz? Aktualny taryfikator

  Mandaty. Za co i ile zapłacisz? Aktualny taryfikator

  red,ezio

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Mandaty. Za co i ile zapłacisz? Aktualny taryfikator

  Mandaty. Za co i ile zapłacisz? Aktualny taryfikator ©Anatol Chomicz

  Aktualny taryfikator mandatów. Każdy z nas jest użytkownikiem ruchu drogowego. Nawet jeśli nie wsiada za kierownicę samochodu, to jeździ rowerem, jest pieszym.
  Mandaty. Za co i ile zapłacisz? Aktualny taryfikator

  Mandaty. Za co i ile zapłacisz? Aktualny taryfikator ©Anatol Chomicz

  Dla bezpieczeństwa i porządku każdego obowiązują przepisy, a za ich złamanie grożą kary. Jakie? Przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów, a w nim m.in. informacje o sankcjach za powszechne wykroczenia drogowe, jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym, przekroczenie autem prędkości, czy wyprzedzanie na przejściu na pieszych. Warto to wiedzieć. W kodeksie jest też wiele kar, które spowodują, że „ucierpi” nasza kieszeń, choć nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że popełniamy wykroczenie..


  Z niniejszej publikacji dowiecie się więc, co grozi np. za niewłaściwe używanie żółtego sygnału błyskowego, zasłanianie i ozdabianie tablic rejestracyjnych, oddalenie się od pojazdu z włączonym silnikiem albo też zajmowanie autem więcej niż jednego miejsca parkingowego czy przewożenie rowerem lub motorowerem osób nietrzeźwych.  Przepisy o ruchu pieszych  1. Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (art.14 pkt 1):
  • na przejściach dla pieszych: 50 zł
  • w miejscach innych niż przejścia dla pieszych: 100 zł


  2. Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi: 100 zł (art.14 pkt 1)

  3. Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni: 50 zł (art.14 pkt 7)

  4. Niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych: 50 zł (§30)

  5. Przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi (art.14 pkt 2):
  • na obszarze zabudowanym: 50 zł
  • na obszarze niezabudowanym 100 zł


  6. Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko: 50 zł (art.14 pkt 3)

  7. Przebieganie przez jezdnię: 50 zł (art.14 pkt 4)

  8. Chodzenie po torowisku: 50 zł (art.14 pkt 5)

  9. Wchodzenie na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie: 100 zł (art.14 pkt 6)

  10. Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza: 50 zł (art.11 ust.1)

  11. Naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi: 50 zł (art.11 ust.2

  12. Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim: 50 zł (art.11 ust.3)

  13. Naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko: 50 zł (art.13)

  14. Korzystanie z dróg niedostępnych dla pieszych: 50 zł (art.45 ust.1 pkt 4)

  15. Naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów: 50 zł (art.11 ust.4)

  16. Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku: do 100 zł (art.11 ust.4a)

  2. Przepisy dotyczące ruchu pojazdów  1. Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni, pasa ruchu: 150 zł (art.16 ust.4)

  2. Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym albo osobę prowadzącą pojazd napędzany silnikiem: 100 zł (art.16 ust.5)

  3. Nieustąpienie miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu przez kierującego pojazdem: 250 zł (art.16 ust.6)

  4. Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy: 100 zł (art.39 ust.1)

  5. Przewożenie dziecka w pojeździe:
  • poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci: 150 zł (art.45 ust.2 pkt 5 lub art.39 ust.3),
  • w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera: 150 zł (art.45 ust.2 pkt 4).


  6. Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa: 100 zł (art.45 ust.2 pkt 3)

  7. Nieużywanie kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym podczas jazdy motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem: 100 zł (art.40 ust.1)

  8. Kierowanie motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem przewożącym pasażera nieużywającego kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym:100 zł (art.45 ust.2 pkt 3)

  9. Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem: 150 zł (art.45 ust.2 pkt 2)

  10. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem: 200 zł (art.45 ust.2 pkt 1)

  11. Wjeżdżanie na pas między jezdniami: 100 zł (art.45 ust.1 pkt 5)

  12. Niedopełnienie obowiązków przez uczestników wypadku poprzez nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było zabitego lub rannego: 150 zł (art.44 ust.1 pkt 3 lub ust.3)

  13. Nieużywanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez osobę wykonującą roboty lub inne czynności na drodze: 150 zł (art.41)

  14. Brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdów do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego: 300 zł (art.55 ust.1)

  Czytaj dalej na kolejnej stronie.

  1 3 4 5 ... 10 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama