Ważne
  Nowy system parkowania na Śląsku. Smartfon pokaże parking

  Nowy system parkowania na Śląsku. Smartfon pokaże parking

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie od dziś wiadomo, że w Tarnowskich Górach kierowcy parkują jak popadnie (zdjęcie z wczoraj). Czy aplikacja to zmieni?

  Nie od dziś wiadomo, że w Tarnowskich Górach kierowcy parkują jak popadnie (zdjęcie z wczoraj). Czy aplikacja to zmieni? ©natalia szeliga

  Nowy system parkowania na Śląsku. Smartfon poprowadzi do wolnego parkingu. Aplikacja będzie działała podobnie jak GPS. Testują ją dwa miasta woj. śląskiego
  Nie od dziś wiadomo, że w Tarnowskich Górach kierowcy parkują jak popadnie (zdjęcie z wczoraj). Czy aplikacja to zmieni?

  Nie od dziś wiadomo, że w Tarnowskich Górach kierowcy parkują jak popadnie (zdjęcie z wczoraj). Czy aplikacja to zmieni? ©natalia szeliga

  Na przełomie kwietnia i maja w Piekarach Śląskich, oraz za około trzy miesiące w Tarnowskich Górach, ruszy nowoczesny system parkowania. Kierowcy, dzięki specjalnej aplikacji wgranej na smartfona, będą mogli znaleźć wolne miejsca do parkowania. Aplikacja będzie działała w podobny sposób, jak GPS. Wystarczy wpisać w niej miasto docelowe a smartfon doprowadzi kierowcę do dokładnej lokalizacji, w której jest wolne miejsce.


  W Piekarach Śląskich wyznaczono ponad 130 miejsc, które będą objęte systemem. W Tarnowskich Górach niespełna 50. Zostaną tam zamontowane specjalne czujniki, które będą przekazywały do systemu informację o tym, czy dane miejsce jest wolne. W przypadku Tarnowskich Gór, wybrane lokalizacje zostaną oznakowane jako miejsca krótkotrwałego parkowania. Jeszcze nie została podjęta decyzja, czy ograniczenie czasowe będzie wynosiło 60, czy 90 minut.

  - Będzie nad tym czuwała straż miejska. W przypadku przekroczenia limitu czasu, kierowcy będą upominani za pierwszym razem. Jeśli sytuacja z danym kierowcą się powtórzy, kierowcy będą karani mandatami - mówi Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór - Na tych parkingach ma być duża rotacja. Na zachodzie, gdzie system nie jest nowością, dochody lokalnych przedsiębiorców wzrosły o 20 proc. - dodaje.

  System wdraża w Polsce norweska firma BT Skyrise, która otrzymała na niego unijny grant. To dzięki temu, Piekary Śląskie i Tarnowskie Góry nie poniosą praktycznie żadnych kosztów, nie licząc wydatków związanych z oznakowaniem miejsc parkingowych. Przedstawiciele firmy sami jednak przyznają, że korzystanie z systemu nie zagwarantuje w 100 proc. miejsca do parkowania.

  - Może pojawić się sytuacja, kiedy aplikacja pokaże to samo miejsce dwóm kierowcom, jednak to się rzadko zdarza. Nie mamy też wpływu na to, czy wyznaczonego miejsca nie zajmie osoba, która nie korzysta z aplikacji. Wtedy system po kilku sekundach znajdzie nowe - mówi Marcin Warzocha, menedżer ds. rozwoju w BT Skyrise. - Aplikacja będzie dostępna na systemach android oraz iOS. Windows Phone ma już teraz niewielki udział w rynku a szykują się kolejne spadki - dodaje.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama