Ważne
  Płatna strefa parkowania w Częstochowie. Malują pasy na...

  Płatna strefa parkowania w Częstochowie. Malują pasy na potęgę. Ale co z aleją NMP? [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie trwają gorączkowe prace malowania miejsc parkingowych
  1/5
  przejdź do galerii

  W Częstochowie trwają gorączkowe prace malowania miejsc parkingowych ©Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

  Prokuratura kontynuuje śledztwo w sprawie strefy płatnego parkowania, a Miejski Zarząd Dróg i Transportu uzupełnia oznakowanie. Kierowcy się gubią i zastanawiają się: płacić czy nie płacić?
  Częstochowscy kierowcy żartują, że chociaż prokuratura nie zakończyła śledztwa w sprawie braku oznakowania w płatnej strefie parkowania, to przyniosło ono już pierwsze efekty. Miejski Zarząd Dróg i Transportu w ostatnich tygodniach w błyskawicznym tempie uzupełnia oznakowanie strefy, w której brakowało znaków poziomych.

  Teraz pasy malowane są wszędzie: na chodnikach, krawężnikach, a nawet na kostce brukowej. Uzupełnianie oznakowania ma związek z trwającą już od dwóch lat dyskusją, czy MZDiT powinien egzekwować opłaty parkingowe z wszystkich miejsc w płatnej strefie. Rozporządzenie ministra infrastruktury z 14 lutego 2014 roku, według którego zarządcy dróg mogą egzekwować opłaty tylko tam, gdzie miejsca parkingowe są prawidłowo oznakowane znakami poziomymi i pionowymi.


  A w Częstochowie w wielu miejscach brakowało odpowiedniego oznakowania poziomego. Tak jest np. w alei NMP, w której po rewitalizacji nie ma możliwości namalowania pasów na nowej kostce. - Ale tutaj nie ma takiej konieczności, bo miejsca parkingowe wyznaczone są konstrukcyjnie - mówi Stanisław Sosnowski, wicedyrektor MZDiT w Częstochowie.

  Z tym tłumaczeniem nie zgadzają się jednak częstochowianie, którzy założyli nawet na Facebooku profil „Nie daj się łupić MZDiT”. Jeden z mieszkańców skierował sprawę do prokuratury, zarzucając MZDiT wyłudzanie pieniędzy z powodu egzekwowania opłat niezgodnym z prawem. Prokuratura wszczęła śledztwo, ale w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników MZDiT. - Śledztwo trwa, bo czekamy jeszcze na dokumenty z MZDiT - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  Dyrektor Sosnowski zapewnia również, że błyskawiczne uzupełnianie oznakowania nie ma związku z prokuratorskim śledztwem.

  - Oznakowanie uzupełniamy co roku, a w tym roku na ten cel mieliśmy przeznaczone większe środki, stąd większa intensywność prac - mówi Sosnowski.

  Sprawą płatnej strefy parkowania w Częstochowie zainteresował się również Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który zażądał wyjaśnień od miasta. Urząd zapewnia, że oznakowanie jest na bieżąco uzupełniane.


  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama