Polisa OC. Cena zależna od mandatów?

  Polisa OC. Cena zależna od mandatów?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Polisa OC. Cena zależna od mandatów?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Polska Izba Ubezpieczeń przekazała Pani Beacie Szydło, Prezes Rady Ministrów, pismo w którym wyjaśnia podwyżki cen OC. Proponuje także konkretne rozwiązania dla kierowców.
  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Polisa OC zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód spowodowanych w związku z użytkowaniem auta, na zdrowiu i mieniu osób trzecich. Dzięki temu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

  Polska Izba Ubezpieczeń wyjaśnia, że zasadniczą przyczyną obecnych wzrostów OC komunikacyjnego jest znaczący i trwający od kilku lat wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz osób pokrzywdzonych w wypadkach i ich rodzin.
  Zwraca uwagę, że na wzrost ceny OC wpływ mają także m.in. wyższe koszty napraw aut oraz opieki medycznej. PIU wylicza, że wyższe wypłaty oraz brak podwyżek cen w poprzednich latach spowodowały brak rentowności OC komunikacyjnego. Ubezpieczyciele w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponieśli z tego straty w wysokości 6 mld zł.

  PIU przekonuje, że rzeczą niezbędną jest regulacja wysokości zadośćuczynienia, a jej brak oznacza brak przewidywalności cen OC i dalsze wzrosty. Takie regulacje przyjęte zostały m.in. we Włoszech, Hiszpanii, czy Szwecji gdzie zadośćuczynienie jest regulowane za pomocą odpowiedniego taryfikatora.

  Prezes PIU proponuje zróżnicowanie cen składek, zależnych od przestrzegania przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Obecnie kierowcy nie mający na swoim koncie wypadków mają niższe składki dzięki należnym zniżkom. PIU przekonuje, że szerszy dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i informacji o mandatach, pozwoli na to, że ciężar podwyżek dotyczyłby osób łamiących prawo na drodze. W liście skierowanej do premier czytamy, że widmo podwyżki składki w związku z przestrzeganiem przepisów działałoby prewencyjnie i zachęcało kierowców do ostrożniejszej jazdy. W praktyce oznaczałoby to, że osoby, które nie mają mandatów miałyby niższe, a te z mandatami wyższe składki.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łój tam....

   On (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Ta... na tzw zachodzie ubezpieczając jeden samochód zmieniasz numery i jedziesz drugim płacisz oczywiście za najdroższe .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OC

   Driver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Nie jest to dobry pomysł, jeżeli ktoś dostanie mandat za psa lub przejście dla pieszych to dlaczego ma płacić więcej za OC samochodu a na pewno nie będzie to rozgraniczane, drugi przykład kierowca...rozwiń całość

   Nie jest to dobry pomysł, jeżeli ktoś dostanie mandat za psa lub przejście dla pieszych to dlaczego ma płacić więcej za OC samochodu a na pewno nie będzie to rozgraniczane, drugi przykład kierowca zawodowy który robi setki tysięcy kilometrów samochodem firmowy ma duże ryzyko złapania mandatu i będzie musiał za to ryzyko zapłacić za swoje OC więcej chociaż może nigdy nie dostać mandatu prywatnym samochodem.
   Driver (gość)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OC

   Driver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   ZŁY pomysł przykład: kierowca ciężarówki zobowiązany jest do posiadania przy sobie wielu dokumentów oraz różnego wyposażenia zależnie od przewożonego ładunku np. skrzynki ADR itp. za które też...rozwiń całość

   ZŁY pomysł przykład: kierowca ciężarówki zobowiązany jest do posiadania przy sobie wielu dokumentów oraz różnego wyposażenia zależnie od przewożonego ładunku np. skrzynki ADR itp. za które też może dostać mandat, a nie jest piratem i ma za to płacić większą składkę ubezpieczeniową OC swojego prywatnego samochodu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super

   kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Kiedy wreszcie wprowadzą OC od osób, a nie od pojazdów?? Kiedy wreszcie wszyscy zrozumieją, że to nie auta są zagrożeniem na drodze, a ludzie kierujący nimi??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   EMKA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ciekawe czy długo nad tym myśleli haha wystarczy zarejestrować np. na mame która teraz ma 60 % zniżek a w ogóle nie jeździ no to i mandatów nie ma a jej autem jeżdżę ja kochany synion

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama