Punkty karne przez internet. A wkrótce nowe ułatwienia dla...

  Punkty karne przez internet. A wkrótce nowe ułatwienia dla kierowców

  (mm)

  Aktualizacja:

  Punkty karne przez internet. A wkrótce nowe ułatwienia dla kierowców

  ©Archiwum

  Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy mogą zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi. Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie usługi "Mój pojazd". Co za jej pomocą będzie mógł sprawdzić zmotoryzowany?
  Punkty karne przez internet. A wkrótce nowe ułatwienia dla kierowców

  ©Archiwum

  Sprawdzanie punktów karnych przez internet cieszy się ogromną popularnością. W niespełna dwa tygodnie kierowcy wykonali 245 tys. odsłon strony tej usługi. Założono też ponad 140 tysięcy profili zaufanych.


  Jak sprawdzić punkty karne przez internet?  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet

  • Następnie trzeba kliknąć opcję "Sprawdź swoje punkty karne".

  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany

  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".

  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".

  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod.

  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty  O sprawdzaniu punktów karnych przez internet oraz nowych usługach dla zmotoryzowanych mówi Dorota Cabańska z Ministerstwa Cyfryzacji


  źródło: AIP


  Kolejne usługi


  W bieżącym roku zostało zaplanowane także uruchomienie usługi "Mój pojazd", która zapewni obywatelom możliwość zweryfikowania informacji o zarejestrowanych na nich pojazdach.  By to sprawdzić, trzeba będzie dysponować profilem zaufanym. Po 4 czerwca 2018 r. przez internet będzie można sprawdzić nawet instruktora bądź szkołę jazdy, jak również posiadane uprawnienia. Planowana jest również usługa umożliwiająca sprawdzenie terminu badania technicznego pojazdu.


  Profil zaufany


  Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank. Jak jednak informuje resortu cyfryzacji, w najbliższych tygodniach do grona tzw. zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.

  Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.
  Limit punktów karnych

  Warto wiedzieć kiedy limit 24 punktów karnych ulega wyzerowaniu. Dzieje się tak:
  - po roku od ich otrzymania
  - po ukończeniu szkolenia, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych, w którym można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy (po szkoleniu suma punktów karnych zostanie zmniejszona jedynie o 6 najstarszych punktów),
  - po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy - jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama