Takie motocykle jeździły po Mikołowie w PRL-u [ZDJĘCIA]

  Takie motocykle jeździły po Mikołowie w PRL-u [ZDJĘCIA]

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Takie motocykle jeździły po Mikołowie w PRL-u [ZDJĘCIA]
  1/31
  przejdź do galerii

  ©Mateusz Demski

  W sobotę, 14 stycznia w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Motocykle PRL". Wśród motoryzacyjnych eksponatów można podziwiać kultowe motocykle Junak, WSK, WFM, Jawa a także motorowery Ryś i Komar, maszyny, które mimo swoich lat wciąż wzbudzają emocje i sentyment.
  - Pomysł na wystawę narodził się właściwie już dziesięć lat temu, ale nigdy nie mieliśmy miejsca, w którym moglibyśmy zorganizować taką wystawę. W powiecie mikołowskim mieszka wiele osób, które kolekcjonują zabytkowe motocykle. W sumie udało nam się odnaleźć prawie 60 jednośladów, natomiast w naszej placówce muzealnej zmieściło się zaledwie 21 z nich. - mówi Paweł Hanusek, pomysłodawca wystawy. - Wybraliśmy zatem motocykle, które wzbudzają największe emocje i sentyment wśród zwiedzających. Kiedyś stanowiły one w końcu najpopularniejszy środek transportu. Ale oprócz motocykli na naszej wystawie możemy pochwalić się także najstarszymi polskimi motorowerami, czyli Rysiem i Żakiem.

  Zobacz galerię

  - Pomysł od razu przypadł mi do gustu, obawiałem się jednak, że będziemy mieli problemy z wniesieniem ich na piętro. Jak dobrze wiadomo każdy motocykl waży przynajmniej 100-200 kg, ale po wymierzeniu korytarzy i drzwi, skrzyknęliśmy grupę dwunastu mikołowskich motocyklistów, którzy pomogli nam w organizacji - mówi Wojciech Szwiec z Miejskiej Placówki Muzealnej, którego motorower Żak również pojawił się na wystawie. Okazuje się, że kupił go na złomie za... 10 zł.

  Kultowe motorowery Ryś i Komar, a także motocykle Junak, WFM, Jawa czy WSK, określana w latach 80. mianem "Wiejskiego Sprzętu Kaskaderskiego", które możemy oglądać w Miejskiej Placówce Muzealnej to jednoślady, które królowały na mikołowskich drogach po 1945 r. Wiele z tych maszyn pozostaje w stanie oryginalnym, natomiast pozostałe są odrestaurowane i wciąż służą ich właścicielom.

  - Jawa jest w naszej rodzinie 1959 r. Na początku jeździł na niej mój ojciec, później brat, a teraz trafiła do mojego garażu. Miłość do zabytkowych motocykli została więc we mnie zaszczepiona przez rodzinę - mówi Sebastian Markiel z Wyr, który użyczył Miejskiej Placówce Muzealnej dwa motocykle: Jawę 250 i MZ 150. - Stare motocykle mają w sobie coś niezwykłego, czego brakuje tym współczesnym. A już największą frajdę sprawia mi praca przy takim pojeździe, czyli dłubanina w garażu.

  Podobnie swoją przygodę z jednośladami rozpoczął Paweł Harupa z Wyr - Wszystko zaczęło się od WSK 125, którą dostałem po moim dziadku. Motocykle i motorowery towarzyszyły mi więc od dzieciństwa. Dzisiaj w mojej kolekcji znajduje się kilkanaście jednośladów, ale najważniejsze są oczywiście te zabytkowe. Do WSK czuję szczególny sentyment, bo to pamiątka rodzinna, Junak to znowu kultowy motocykl i chyba najwartościowszy z tych powojennych, natomiast największą radość z jazdy czerpię na WFM 125. To skromny motocykl, ale przy tym naprawdę solidnie wykonany w przeciwieństwie do dzisiejszej chińszczyzny - mówi Paweł Harupa.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy to jest "galeria motocykli",czy..........

   obywatel San Escobar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ..."galeria oglądających" ? - gratuluje redakcji,napewno KUPIĘ DOSTĘP

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama