Ubezpieczyciele stracili na OC, chociaż ceny polis wzrosły....

  Ubezpieczyciele stracili na OC, chociaż ceny polis wzrosły. Dlaczego?

  (ip)

  Aktualizacja:

  Ubezpieczyciele stracili na OC, chociaż ceny polis wzrosły. Dlaczego?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Michał Jeziorek

  Chociaż w 2016 r. ubezpieczyciele zebrali aż o 39% składki OC więcej niż rok wcześniej, to ich straty w tym segmencie wyniosły 1 mld zł. Dalsze podwyżki cen polis są więc nieuniknione.
  2016 rok był ostatecznym końcem tzw. wojny cenowej i zebrana przez ubezpieczycieli składka OC wyniosła 11,6 mld zł - o 39% więcej niż rok wcześniej. Boleśnie odczuli to kierowcy. Według raportu porównywarki OC/AC mfind.pl w ciągu 12 miesięcy ceny polis wzrosły średnio aż o 55%! Jednocześnie towarzystwa wypłaciły 8 mld zł odszkodowań i świadczeń - o 14% więcej niż w 2015 r. Dlaczego więc firmy znowu odnotowały stratę, tym razem na poziomie 1 mld zł?


  - Zakres świadczeń wynikających z obowiązkowego ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki i niezbędne są środki, aby je pokryć - wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. - W ostatnim czasie, oprócz wypracowanych już praktyk w zakresie zwrotu kosztów za najem samochodu zastępczego czy zwrotu kosztów za naprawę na częściach oryginalnych, pojawiły się nowe tendencje, które pozwalają na jeszcze szerszą ochronę poszkodowanych w wypadkach drogowych. Chodzi np. o obowiązek zwrotu na rzecz poszkodowanych kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych, co jeszcze do niedawna nie miało miejsca. Generuje to nowe koszty po stronie towarzystw ubezpieczeniowych. Trudno powiedzieć, ile jeszcze wzrosną ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że kolejne podwyżki nie przekroczą 30 procent - dodaje Borowiecka.

  Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że wraz ze wzrostem cen OC powinny rosnąć kwoty odszkodowań i świadczeń. W 2017 r. ma nastąpić nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która uwzględni wzrost sum gwarancyjnych. W przypadku szkód osobowych, na jednego poszkodowanego będzie przypadać 1,22 mln euro (wcześniej 1 mln), a na jedno zdarzenie drogowe - 6,07 mln euro (wcześniej 5 mln). Będzie to oznaczać możliwość ubiegania się o wyższe odszkodowania oraz początek “wojny na jakość usług” ubezpieczycieli.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OC

   rs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Wysokość składek i gdzie OC jest najkorzystniejsze można szybko sprawdzić na kalkulatorze cuk

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama