Używane samochody 4x4 do 30 tysięcy złotych [GALERIA]

  Używane samochody 4x4 do 30 tysięcy złotych [GALERIA]

  Wojciech Frelichowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Volkswagen Passat Variant B5 4Motion (2003-2005)
  Volkswagen Passat B5, to piąta generacja tego modelu. Auto było produkowane w latach 1996-2005. W 1996 roku dołączyła wersja 4x4 nosząca nazwę 4Motion.
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Volkswagen

  Samochody z napędem 4x4 mają swoich zaprzysięgłych zwolenników. Takie auta mają lepszą trakcję, co z kolei ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Sprawdziliśmy, jaka jest oferta używanych samochodów 4x4 do 30 tys. zł.
  Zadaniem na obie osie (nazywany także napędem na cztery koła lub po prostu 4x4) jest polepszenie trakcji i tzw. dzielności terenowej, czyli zdolności pokonywania przeszkód. Taki typ napędu kojarzony jest, i słusznie, z samochodami terenowymi. Podobną funkcje napęd 4x4 odgrywa w zwykłym aucie lub SUV-ie. Ale w tym przypadku nie chodzi o lepszą dzielność terenową, a o zmniejszenie ryzyka poślizgu na śliskiej czy też luźnej nawierzchni.


  NAJBARDZIEJ RDZEWIEJĄCE SAMOCHODY [GALERIA]


  Do naszego raportu pod uwagę wzięliśmy nie tylko auta terenowe i SUV-y z napędem na cztery koła. Przedmiotem naszych zainteresowań są także zwykłe samochody osobowe z napędem 4x4. W przypadku takich aut napęd na obie osie ma w zasadzie tylko jedno zadanie – ograniczyć możliwość poślizgu.

  Ale napęd na cztery koła ma również swoje wady. Główną bolączką samochodów 4x4 jest serwisowanie. Układ przeniesienia napędu w takich autach jest bardziej skomplikowany niż w samochodach z napędem na jedną oś. Szczególnie dotyczy to samochodów terenowych, które mają dodatkowe skrzynie rozdzielcze (często o skomplikowanej budowie). To sprawia, że serwis takich pojazdów nie jest dostępny w pierwszym, lepszym warsztacie. Minusem auta 4x4 są też wyższe koszty serwisowania układów napędowych.

  NAJMOCNIEJSZE AUTA HYBRYDOWE [GALERIA]


  Minusem samochodów z napędem na obie osie jest większe zużycie paliwa. O ile w samochodach osobowych z napędem na obie osie spalanie jest porównywalne do takich samych modeli z napędem na jedna oś, o tyle w przypadków SUV-ów i terenówek zużycie paliwa może być spore. Wpływ na to ma zarówno sam napęd, a w przypadku terenówek i SUV-ów również gabaryty takich pojazdów, mało aerodynamiczne nadwozie oraz szerokie ogumienie.

  NAJMNIEJ AWARYJNE SAMOCHODY [RAPORT TUV]


  W przypadku używanych samochodów 4x4 niedogodnością dla potencjalnych nabywców jest ocena stanu technicznego. Sprawdzenie takiego układu napędowego nie jest takie proste. Np. w przypadku samochodów osobowych 4x4 napęd na drugą oś jest zazwyczaj dołączany. Jeśli układ przeniesienia napędu nie jest mocno wyeksploatowany (co skutkuje np. hałasem z przekładni), to drobniejsze usterki można jedynie stwierdzić u mechanika.

  Podobnie jest z autami terenowymi. Tak naprawdę, w jakim stanie technicznym jest samochód terenowy okazuje się dopiero w trakcie eksploatacji. Ale jest kilka elementów, które pozwalają na wstępną weryfikację. Np. należy sprawdzić, czy nie ma wycieków z silnika i z układu napędowego, czyli ze skrzyni biegów, przedniego i tylnego mostu oraz skrzynki redukcyjnej. Najlepiej zrobić to na podnośniku lub na kanale. Wtedy możemy zobaczyć nawet ślady zawilgocenia spowodowanego wyciekami. Przy okazji sprawdzimy stan podwozia i zawieszenia, a także czy są luzy na krzyżakach wału napędowego.

  NAJLEPSZE UŻYWANE AUTA ZA MNIEJ NIŻ 10 TYS. ZŁ [GALERIA]


  Przeglądając ofertę rynkową używanych samochodów 4x4 skupiliśmy się na wybranych, naszym zdaniem ciekawych modelach, których górna granica ceny nie przekracza 30 tys. zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama