W lipcu otworzą bramki na autostradzie A4

  W lipcu otworzą bramki na autostradzie A4

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruch na A4 największy jest podczas długich weekendów, a w wakacje od piątku do niedzieli

  Ruch na A4 największy jest podczas długich weekendów, a w wakacje od piątku do niedzieli ©Arc

  W związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży przejazd autostradą A4 będzie znacznie utrudniony z uwagi na ogromną liczbę samochodów. Zarządca i ministerstwo szykują porozumienie, aby autostradowe bramki otworzyć. Przejazd A4 nie będzie jednak zawsze darmowy.
  Ruch na A4 największy jest podczas długich weekendów, a w wakacje od piątku do niedzieli

  Ruch na A4 największy jest podczas długich weekendów, a w wakacje od piątku do niedzieli ©Arc

  Tysiące pielgrzymów przyjadą w lipcu do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Niemcy, Francuzi Włosi, Chorwaci, Meksykanie, Słowacy czy Kolumbijczycy. Przyjadą samochodami, autokarami, pociągami, a część przyleci samolotami. Wszyscy będą chcieli spotkać się 28 lipca z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze w Częstochowie. Jednak wcześniej pielgrzymi spędzą czas w różnych diecezjach województwa śląskiego.

  Pielgrzymi będą przemieszczali się pomiędzy miastami śląskimi i Krakowem. Na drogach będzie więcej samochodów i autokarów, zwłaszcza na autostradzie A4. To oznacza jedno: korki. Jest jednak szansa, że na A4 zostaną one zminimalizowane, bowiem bramki mają zostać otwarte podczas ŚDM. A Place Poboru Opłat są, przypomnijmy, w Balicach oraz Mysłowicach.

  Korków chcą uniknąć zarówno zarządca tego odcinka autostrady A4Katowice-Kraków, jak i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dlatego przygotowane zostało porozumienie między Stalexpor-tem Autostradą Małopolską SA oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa dotyczące usprawnienia ruchu na odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków podczas Światowych Dni Młodzieży.

  - Jeżeli zostanie ono podpisane, to w wypadku szczególnie wysokiego natężenia ruchu będziemy mieli możliwość zaprzestania poboru opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków - mówi Rafał Czechowski, rzecznik firmy Stalexport Autostrada Małopolska SA. - Jeżeli natężenie ruchu się zmniejszy, powrócimy do pobierania opłat - tłumaczy Rafał Czechowski.

  Zatem podczas całych Światowych Dni Młodzieży przejazd A4 Katowice-Kraków nie będzie bezpłatny. Jeżeli porozumienie zostanie podpisane, to bramki będą otwierane i nie będzie pobierana opłata tylko wtedy, kiedy natężenie ruchu na koncesjonowanym odcinku A4 będzie naprawdę duże.

  - Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja ŚDM przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu- wyjaśnia Elżbieta Kisil, rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

  W jaki sposób będzie działał ten system i kto zdecyduje o ewentualnym otwarciu bramek? - Porozumienie zakłada powołanie kilkuosobowego zespołu składającego się z przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Stalexportu, który będzie monitorował sytuację na autostradzie - mówi Czechowski. - Decyzję o zawieszeniu poboru opłat będziemy podejmować w zależności od natężenia ruchu w danej chwili. Priorytetem będzie szybkość reakcji, tak by nie wydłużać czasu oczekiwania na bramkach - tłumaczy Rafał Czechowski.

  Nie wiadomo jednak jeszcze dokładnie, jak taka procedura ma wyglądać w praktyce i jakie musi być natężenie ruchu, by bramki otwarto. Czy 20 pojazdów czekających przed bramkami to dużo i należy je podnieść czy nie? Na odpowiedź na to pytania trzeba poczekać do podpisania porozumienia.

  Dokument dopiero jest parafowany, czyli nie jest jeszcze ważny. Teraz potrzebna jest zgoda banków finansujących Stalexport Autostradę Małopolską oraz rady nadzorczej spółki, aby je zatwierdzić.

  Warto dodać, że bramki na A4 Katowice-Kraków zostały ostatnio otwarte podczas pogrzebu pary prezydenckiej w 2010 roku.

  Obecnie na autostradzie A4 Katowice-Kraków prowadzone są liczne remonty. Trwa przebudowa mysłowickiego węzła, wymieniana jest także nawierzchnia do Krakowa pomiędzy PPO Balice a węzłem Rudno. Remont zakończy się 22 lipca. Na czas Światowych Dnia Młodzieży wstrzymane będą wszelkie prace remontowe. Zostanie przywrócona też zwykła organizacja ruchu.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   omijać

   rutko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To w te dni trzeba wybrać inną trasę. Normalnie i tak szybciej przejeżdżamy bo w związku z tym ze mamy kartę diners clubu, to nasi kierowcy mają urządzenie które samo ściąga opłaty więc nie muszą...rozwiń całość

   To w te dni trzeba wybrać inną trasę. Normalnie i tak szybciej przejeżdżamy bo w związku z tym ze mamy kartę diners clubu, to nasi kierowcy mają urządzenie które samo ściąga opłaty więc nie muszą bawić się w płacenie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUSOMAT PL

   BUSOMAT PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nareszcie otworzą bramki

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama