Akcyza na samochód. Będzie obniżka?

  Akcyza na samochód. Będzie obniżka?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Akcyza na samochód. Będzie obniżka?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Materiały prasowe

  Senat pracuje nad zmianami w ustawie o podatku akcyzowym. Co to oznacza dla osób importujących auta, jeśli zmiany wejdą w życie?
  Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  - import,

  - nabycie wewnątrzwspólnotowe,

  - pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.


  Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2 l i 18,6% dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2 l.

  Poprawka zakłada obniżenie stawki akcyzy z 18,6 na 8%. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo sprowadzając do kraju Audi A6 z silnikiem o pojemności 2.7 l za 35 tys. zł, obecnie zapłacimy 6600 zł akcyzy. Nowa stawka wyniosłaby 2800 zł.

  Takie zmiany mają na celu zwiększenie sprzedaży aut w Polsce i wzrost importu. W ten sposób mógłby także zostać ukrócony proceder omijania wyższej stawki akcyzy. Akcyzę płacą wyłącznie posiadacze osobówek, ale często klasyfikują pojazd do innej grupy, aby uniknąć kosztów. Auto zatem klasyfikowane jest jako ciężarowe przeznaczone do transportu towarów, czy jako pojazd specjalny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama