Alkomat dostępny na każdej komendzie, ale musisz mieć...

  Alkomat dostępny na każdej komendzie, ale musisz mieć dokument ze zdjęciem

  TOS

  Polska

  Polska

  Alkomat dostępny na każdej komendzie, ale musisz mieć dokument ze zdjęciem
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Pawel Miecznik

  Zdarzyło Wam się po imprezie zastanawiać się, ile promili alkoholu znajduje się w Waszym organizmie? To oczywiście nie tylko zwykła ciekawość, ale i wiedza pozwalająca podjąć decyzję chociażby o niesiadaniu w stanie wskazującym za kierownicą samochodu. Okazuje się, że przebadać alkomatem można się na każdej komendzie policji w województwie śląskim.
  - Takie badanie jest możliwe w każdej komendzie na terenie województwa. W niektórych znajdują się alkomaty bezobsługowe, w innych trzeba skorzystać z pomocy dyżurnego policjanta. W tym drugim przypadku, jeśli zajmować się on będzie jakąś pilną, bieżącą sprawą, trzeba będzie na to badanie poczekać - zastrzega podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Policjanci przypominają, że aby móc zostać przebadanym alkomatem na którejś z komend, konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości. Każde badanie jest bowiem zapisywane w specjalnej książce.

  - Urządzenie ma swoją wytrzymałość, dlatego z każdego badania jesteśmy rozliczani - tłumaczy Nowara.

  Tak właśnie badanie przebiega m.in. w Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu.

  - Jeśli trwa np. badanie zatrzymanego lub dyżurny zajmuje się rejestracją zdarzenia lub rozmową telefoniczną, to trzeba wówczas chwilę poczekać - mówi asp. Sonia Kepper, oficer prasowy sosnowieckiej policji.

  Nie brakuje jednak na terenie województwa śląskiego placówek policyjnych, w których znajdują się alkomaty samoobsługowe. Takimi dysponują policjanci m.in. z Tychów, Jastrzębia-Zdroju, Bielska-Białej i Skoczowa. Pierwsza była jednak Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim.

  - Priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach, ale poniekąd odciąży to także oficerów dyżurnych. Pojawił się taki pomysł i przeszliśmy do realizacji. Teraz każdy będzie mógł do nas przyjść i zbadać się - tłumaczyła DZ w momencie uruchomienia samoobsługowego aparatu asp. Barbara Kołodziejczyk, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

  - Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy jedynie pobrać od recepcjonisty jednostki jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią odpowiednią ilość powietrza i odczytać wynik - wyjaśniała z kolei Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji.

  W Komendzie Wojewódzkiej Policji usłyszeliśmy, że zainteresowanie takimi badaniami jest spore. Bo warto sprawdzić, ile promili alkoholu znajduje się w naszym organizmie niż siadać za kółko na podwójnym gazie. Pijani kierowcy to wciąż bardzo duże zagrożenie na polskich drogach.

  NOGA Z GAZU, czyli nasz raport z dróg w woj. śląskim - zobacz wideo:


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież jest licznik pomiarów:)

   Andrzej676 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A wcześniej nie trzeba było się legitymować i każdy takie badanie wykonywał anonimowo. Przecież takie urządzenia mają licznik pomiarów i wiadomo kiedy odesłać na kalibrację. Ostatnio kupiłem sobie...rozwiń całość

   A wcześniej nie trzeba było się legitymować i każdy takie badanie wykonywał anonimowo. Przecież takie urządzenia mają licznik pomiarów i wiadomo kiedy odesłać na kalibrację. Ostatnio kupiłem sobie Xblitza Alcontrol i tam pokazuje ile zostało badań do kalibracji. Więc nie wiem po co to legitymowaniezwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama