Czy kierowca może dostać pouczenie od policjanta?

    Czy kierowca może dostać pouczenie od policjanta?

    (mm)

    Aktualizacja:

    Czy kierowca może dostać pouczenie od policjanta?
    1/2
    przejdź do galerii

    ©Archiwum

    Każdemu może zdarzyć się nieznacznie przekroczyć prędkość. Czy w takiej sytuacji policjant może poprzestać na pouczeniu i odstąpić od nałożenia mandatu?
    Tak, gdyż należy mieć świadomość, że policjant lub strażnik miejski nie ma obowiązku ukarania sprawcy wykroczenia mandatem karnym. Zgodnie z kodeksem wykroczeń w stosunku do sprawcy czynu można zawsze poprzestać na zastosowaniu środka wychowawczego.

    Funkcję środka wychowawczego może pełnić m.in. pouczenie, zwrócenie uwagi lub ostrzeżenie. W przypadku pouczenia, funkcjonariusz wyjaśnia sprawcy wykroczenia, że czyn, jakiego się dopuścił jest niezgodny z obowiązującymi normami i ostrzega, że ponowne jego popełnienie będzie skutkował odpowiedzialnością.


    Zastosowanie pouczenia jest jednocześnie rezygnacją z ukarania osoby i wyklucza możliwość nałożenia mandatu. Istotne jest, że funkcjonariusz nie powinien stosować środków oddziaływania wychowawczego w sytuacji, gdy popełnienie danego wykroczenia związane jest z obowiązkiem orzeczenia środka karnego w postaci np. zakazu prowadzenia pojazdów.

    Podstawa prawna:

    Art. 41. Ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

    Czytaj także

      Komentarze

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      PREMIERY

      SAMOCHODY UŻYWANE

      PRZEPISY

      PORADY

      Gry On Line - Zagraj Reklama