Czy należy ustąpić pierwszeństwa autobusowi ruszającemu z...

    Czy należy ustąpić pierwszeństwa autobusowi ruszającemu z przystanku?

    (mm)

    Aktualizacja:

    Czy należy ustąpić pierwszeństwa autobusowi ruszającemu z przystanku?

    ©Archiwum

    Wielu kierowców ma wątpliwości czy autobus wyjeżdżający z zatoki autobusowej ma pierwszeństwo. Co o takiej sytuacji mówią przepisy?
    Czy należy ustąpić pierwszeństwa autobusowi ruszającemu z przystanku?

    ©Archiwum

    Każdy kto jest już uczestnikiem ruchu, czyli porusza się po drodze na którą chcemy wjechać, ma pierwszeństwo przed nami. Nawet, jeśli jest to motorower, rower, lub pojazd zaprzęgowy. Zamiar włączenia się do ruchu musi być zawsze jednoznacznie sygnalizowany kierunkowskazem lub w inny sposób.

    Czy należy ustąpić pierwszeństwa autobusowi ruszającemu z przystanku? Kierowca, który zbliża się pojazdem do oznakowanego przystanku autobusowego w terenie zabudowanym, jest zobowiązany zmniejszyć prędkość.
    W razie potrzeby powinien się zatrzymać, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu. Warto jednak zaznaczyć, że jest to konieczne tylko jeżeli kierujący autobusem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wyjechanie z zatoki na jezdnię.

    A co jeśli nie zastosujemy się do tej zasady? W takim przypadku popełniamy wykroczenie, gdyż dochodzi wtedy do utrudniania lub tamowania ruchu na drodze publicznej. Mandat karny w takiej sytuacji wynosi 200 zł.

    Podstawa prawna:

    Art. 18 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz 1137 z późn. zm.)

    Art. 90 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 482 z późn. zm.)

    Czytaj także

      Komentarze (3)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ale wypociny.

      Tomek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

      Dobrze, że nie udzielacie porad prawnych.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      nie wpuszczamy wpychających się busów

      Olgierd. (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

      Tymczasem gdyby redaktor mm przeczytał PORD to zauważyłby zapis że autobus włączający się do ruchu musi się upewnić czy nie powoduje zagrożenia - dlatego dbając o bezpieczeństwo NIE wpuszczamy...rozwiń całość

      Tymczasem gdyby redaktor mm przeczytał PORD to zauważyłby zapis że autobus włączający się do ruchu musi się upewnić czy nie powoduje zagrożenia - dlatego dbając o bezpieczeństwo NIE wpuszczamy zagrażającego mu pojazdu dopóki wszystkie samochody nie przejadą.

      Szczególnie dotyczy to wpychania się autobusów z BUSpasów na pas dla autobusów nie przeznaczony.
      DoscDyskryminacjiKierowcow - facebook
      zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sytuacja z dnia dzisiejszego.

      aa (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

      Pozdrawiam serdecznie kierowcę trolejbusu na Świętojańskiej w Gdyni, który około 6.15 :
      1 - ruszył z przystanku
      2- po ruszeniu i zajęciu około połowy pasa do jazdy włączył kierunkowskaz
      3-...rozwiń całość

      Pozdrawiam serdecznie kierowcę trolejbusu na Świętojańskiej w Gdyni, który około 6.15 :
      1 - ruszył z przystanku
      2- po ruszeniu i zajęciu około połowy pasa do jazdy włączył kierunkowskaz
      3- wszystko to zrobił , gdy byłem tuż za nim
      4 - zmusił mnie do gwałtownego zjechania na przeciwległy pas ruchu. Na szczęście pusty. Do stłuczki zabrakło centymetrów i ułamka sekundyzwiń

      PREMIERY

      SAMOCHODY UŻYWANE

      PRZEPISY

      PORADY

      Gry On Line - Zagraj Reklama