Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała: Ogłoszono...

  Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała: Ogłoszono pierwszy przetarg

  Anna Dziedzic

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała: Ogłoszono pierwszy przetarg
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Olga Krzyżyk

  Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała: Niecały rok (bez miesiąca) ma potrwać opracowanie koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Przetarg na wykonanie koncepcji ogłosił właśnie katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To początek ogromnej inwestycji, która pozwoli wybudować wygodną, ekspresową trasę od granicy w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach.

  Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała


  11 miesięcy ma potrwać opracowanie koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Przetarg na wykonanie koncepcji ogłosił właśnie katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pozostałe 10 miesięcy z 21 miesięcznego okresu zawartego w ogłoszeniu przetargowym – to czas, gdy autorzy koncepcji mają wspierać GDDKiA podczas przeprowadzania procedur przetargowych związanych z wyłonieniem wykonawcy inwestycji m.in. w odpowiadaniu na pytania oferentów.
  Czas nagli, bo w miniony weekend Słowacy otwarli dla samochodów około 15-km odcinek autostrady D3 Svrcinovec – Skalite – Zwardoń i znieśli ograniczenie tonażu do 7,5 tony, jakie obowiązywało tam dotąd. A to oznacza wzmożony ruch tranzytowy po Polskiej stronie.
  Budowa S 1 od węzła Suchy Potok do Mysłowic to kolejny odcinek po tzw. obejściu Węgierskiej Górki, dzięki któremu, trasa S1 ma być wygodną droga ekspresową od granicy w Zwardoniu aż do lotniska w Pyrzowicach i węzła łączącego ją tutaj z autostradą A1.

  S1: To europejski korytarz transportowy


  Projektowany odcinek drogi krajowej ekspresowej S-1 jest uzupełnieniem europejskiego korytarza łączącego kraje nadbałtyckie z krajami południowej Europy. Na terenie Polski przebiega tym korytarzem między innymi trasa drogowa: autostrada A1 – droga ekspresowa S1 (na odcinku Bielsko-Biała – Zwardoń (do sierpnia 2016 r. funkcjonująca jako S69).
  Projektowana droga ekspresowa S1 na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej przebiegać będzie po nowym śladzie.

  Droga ekspresowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała  Początek odcinka drogi ekspresowej S1 został przewidziany na istniejącej drodze ekspresowej S1, ok. 1.5 km za węzłem Kosztowy I. Wyłączenie i odejście w kierunku południowym od istniejącej drogi ekspresowej będzie się odbywało na węźle „Kosztowy II”. Natomiast istniejąca droga S1 kieruje się dalej w stronę miejscowości Tychy, gdzie przechodzi z drogi ekspresowej S1 w drogę krajową DK1.
  Koniec projektowanego odcinka drogi ekspresowej został przewidziany w węźle „Suchy Potok”, gdzie droga będzie się łączyć się z istniejącym odcinkiem drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała – Zwardoń (granica ze Słowacją), istniejącym odcinkiem drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn (granica z Republiką Czeską) oraz z projektowaną drogą ekspresową S52 Bielsko-Biała – Głogoczów tzw. Beskidzką Drogą Integracyjną.
  Zobacz galerię

  Trasa po nowym śladzie


  Projektowana droga ekspresowa S1 na odcinku od Mysłowic do Bielska – Białej przebiegać będzie w nowo projektowanym korytarzu po terenach rolniczych, leśnych i terenach o zabudowie rozproszonej.
  Wzdłuż trasy istniejące zagospodarowanie jest dosyć różnorodne i występują w nim tereny zurbanizowane, zabudowa rozproszona, zakłady przemysłowe, kopalnie, tereny zachowane w naturalnej formie, kompleksy leśne, naturalne zbiorniki wodne, rzeki.

  DK 44 po nowemu


  W zakresie tej inwestycji jest również utworzenie nowego odcinka drogi krajowej nr 44 na odcinku od Bierunia do Oświęcimia, tak by wyeliminować ciężki ruch z Bierunia, Babic i centrum Oświęcimia przez które przebiega istniejąca droga krajowa nr 44.
  Nowy przebieg drogi krajowej nr 44 zostanie uzyskany poprzez budowę nowego odcinka drogi krajowej od połączenia z istniejącą drogą krajową nr 44 w Bieruniu do węzła Bieruń na drodze ekspresowej S1, wspólny przebieg z drogą ekspresową S1 od węzła Bieruń do węzła Oświęcim, budowę nowego odcinka drogi krajowej od węzła Oświęcim na drodze ekspresowej S1 do połączenia z istniejącą drogą krajową nr 44 w mieście Oświęcim, będącym obwodnicą Oświęcimia.

  ZOBACZ WIDEO: Wypadek na S1 w Mierzęcicach, bus zderzył się z osobówką. 1 osoba nie żyje, 18 zostało rannych


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama