Jak bezpiecznie podróżować autostopem?

  Jak bezpiecznie podróżować autostopem?

  Motofakty.pl

  Aktualizacja:

  Jak bezpiecznie podróżować autostopem?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Skoda

  Podróżowanie autostopem to taka forma turystyki, która daje niezależność, swobodę, bliski kontakt z ludźmi i smak przygody. Poza tym to forma podróżowania znana od wieków, która działa tak długo jak funkcjonuje transport. Podobnie jak w przypadku każdej innej podróży, największym wyzwaniem jest bezpieczne dotarcie do celu. Bezpiecznie, czyli jak?
  Po pierwsze – przygotuj się do wyjazdu

  W podróż powinniśmy zabrać rzeczy, które będą praktyczne, ale również będą dobrze znosiły trudy podróży. Pamiętajmy, że czystość i schludność będą naszym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu transportu. Nie zapomnijmy też o wygodnych butach. Dodatkowo, weźmy kawałek kartonu i marker, na którym napiszemy miejsce, do którego zmierzamy.

  Jeśli uzupełnimy nasz bagaż lekami na przeziębienie i przeciwbólowymi, będziemy mogli czuć się bezpiecznie nawet z dala od miast.
  Ale żeby się dobrze przygotować musimy też wiedzieć, że autostop to wyzwanie nie tylko fizyczne. To test z umiejętności społecznych i determinacji. W drodze spotyka się różnych ludzi, a kierowcy nie zatrzymują się na pierwsze machnięcie ręką. Jeśli będziemy cierpliwi i pokorni, towarzysze podróży oraz miejsca, do których dotrzemy, zrekompensują nam niedogodności.

  Po drugie – planowanie trasy

  To, że jedziemy autostopem nie znaczy, że nie musimy planować trasy. Właśnie odpowiednie rozeznanie różnych możliwości dojechania do upragnionego celu jest kluczowe. Kierowcy, których będziemy zatrzymywać, będą jechali w różne miejsca. Będą one bliżej lub dalej od naszego celu. Pamiętajmy, że każda podróż to etap, który będziemy musieli kontynuować.

  Znajomość mapy, specyfiki poszczególnych miejsc, miast, do których możemy trafić, czy nawet języków, z którymi możemy się zetknąć, daje nam szansę na większą podróżniczą skuteczność. Przygotujmy się dobrze, zabierzmy mapy i notatki, w których znajdą się wyszczególnione drogi z poboczami oraz pełną numeracją dróg, hotele, atrakcje oraz plany przejazdowe przez największe miasta na naszej drodze.

  Po trzecie – bezpieczeństwo

  Podróżowanie autostopem wymaga ostrożności. Nie ma wątpliwości, że większość spotkanych ludzi będzie uczciwa i pomocna, jednak mogą się zdarzyć osoby, przez które będziemy mieć kłopoty. Jeśli wybierasz się za granicę zeskanuj, skseruj swoje dokumenty, jeśli stracisz oryginalne będziesz miał dostęp do kopii dokumentów. Ułatwią Ci one powrót do kraju.

  Oryginały miej przy sobie, dobrze ukryte. Pieniądze miej schowane w kilku miejscach – to mniejsze ryzyko, że w przypadku kradzieży stracisz wszystkie. Jeśli masz ze sobą karty płatnicze, koniecznie miej zanotowane numery, pod które będziesz mógł zadzwonić w przypadku ich utraty. Miej ze sobą adresy ambasad oraz numery do nich. Jeśli kierowca, który się zatrzymał, nie budzi naszego zaufania, nie wsiadajmy. Ufaj swojej intuicji. Pamiętaj również, by samochody zatrzymywać w dzień, bo nocą kierowcy zatrzymują się mniej chętnie i dla nas jest to mniej bezpieczne.


  Po czwarte – poszukiwanie okazji


  Złapanie „stopa” to sztuka. Trzeba wiedzieć, jak i gdzie go szukać. Są różne metody zatrzymywania pojazdów: można przez wyciągniętą rękę i na tabliczkę z napisaną lokalizacją. Szukać można bezpośrednio na stacjach paliwowych i parkingach. Każda z tych metod może być skuteczna, ale pamiętajmy, żeby zwracać przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo. Nie każde miejsce jest dobre do zatrzymywania pojazdów. Wybierajmy takie, gdzie jesteśmy dobrze widoczni, gdzie jest miejsce, by samochód mógł się bezpiecznie zatrzymać, bez łamania przepisów. Pamiętajmy, że na autostradach nie można zatrzymywać samochodów, jest to karalne. Możemy szukać transportu na parkingach i stacjach paliwowych położnych przy autostradach. Miejmy świadomość, że każdego roku dochodzi do śmiertelnych wypadków z udziałem autostopowiczów, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.

  Po piąte – jedziemy


  Miejsce w samochodzie postrzegane jest jako miejsce intymne. Przestrzeń porównywalna do domowej. Dlatego dostosujemy się do klimatu w nim panującego. Bądźmy mili, jak potrzeba rozmowni, ale też uszanujemy ciszę panującą w samochodzie.

  Kontrolujmy trasę, którą się poruszamy, jeśli zjedziemy, grzecznie dopytajmy czemu nastąpiła zmiana trasy. Jeśli samochód zatrzyma się na postoju, nie zostawajmy sami w samochodzie, pokażemy szacunek, a z drugiej strony możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

  Po szóste – wysiadamy

  Zawsze podziękujmy za odbytą podróż. Podczas wysiadania zachowajmy zasady bezpieczeństwa. Upewnijmy się, że zabieramy cały bagaż, a później wysiadając sprawdźmy, że możemy to zrobić bez ryzyka.

  – Autostop to przygoda, która niesie ze sobą wszystkie jej konsekwencje. Wyzwanie dla samodzielności i wielka nauka komunikacyjnej sprawności, to szkoła planowania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Korzystajmy z niej i podróżujmy pamiętając, że najważniejszy jest bezpieczny powrót do domu” – przestrzega Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płatny autostop jest OK

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jeśli jesteśmy w Rumunii to powinniśmy uszanować zwyczaj ustalania współkwoty za jazdę, a nie pyskować, że "za darmo się należy".
   Dzięki temu z moim tatą przejechałem do Bułgarii trzema okazjami w...rozwiń całość

   Jeśli jesteśmy w Rumunii to powinniśmy uszanować zwyczaj ustalania współkwoty za jazdę, a nie pyskować, że "za darmo się należy".
   Dzięki temu z moim tatą przejechałem do Bułgarii trzema okazjami w 8 godzin z przejazdem przez Bukareszt włącznie, od granicy ukraińskiej do Ruse.
   Bardzo mi się podoba ten zwyczaj, bo dzięki niemu ludzie bardzo chętnie zabierają "okazją".
   Lepszy płatny autostop niż czekanie na autobus parę godzin.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z ubezpieczeniem takiego pasażera, gdy zdarzy sie wypadek?

   maj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jak rozwiązać tę sprawę, żeby kierowca nie płacił koszmarnych odszkodowań ( adwokaci mogą teraz puścić rodzinę sprawcy z torbami) rodzinie np. osoby zabitej, czy poszkodowanemu( - kalece) -...rozwiń całość

   Jak rozwiązać tę sprawę, żeby kierowca nie płacił koszmarnych odszkodowań ( adwokaci mogą teraz puścić rodzinę sprawcy z torbami) rodzinie np. osoby zabitej, czy poszkodowanemu( - kalece) - renty do końca życia?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak bezpiecznie podróżować autostopem? - zawsze miej kilka prezerwatyw w kieszeni

   Jolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   ludzie dzisiaj takie świństwa roznoszą że nigdy nie wiesz na co trafisz, strzeżonego Pan Bóg strzeże.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję alternatywny artykuł...

   Anty abderyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jak bezpiecznie zrobić zakupy podczas promocji Wittchena w Lidlu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autostop

   mmmmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Panowie kompletnie na bani:), jeden z nich co chwilę się do mnie obracał zamiast patrzeć przed kierownicę brrrrrrr .Chłopaki musieli ostro zabalować, jeden z nich miał czerwone spojówki chciał bym...rozwiń całość

   Panowie kompletnie na bani:), jeden z nich co chwilę się do mnie obracał zamiast patrzeć przed kierownicę brrrrrrr .Chłopaki musieli ostro zabalować, jeden z nich miał czerwone spojówki chciał bym pojechała z nim nad wodę gdyż była piękna upalna pogoda :))uśmiechnełam się i stanowczo odmówiłam:))).Gdy dojechaliśmy na miejsce otrzepałam się z ich alkoholowej woni.
   Panowie byli przesympatyczni lecz nawaleni jak stado baranów:)))). Nie polecam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autostopowicze zawsze śmierdzą

   janjan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   j.w.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wojo

   jkl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Najłatwiej stopa łapało się będąc w wojsku. W mundurze nie czekało się dłużej niż 5 minut na podwózkę


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Było minęło

   a34 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Kiedyś i owszem ale zabierz sobie teraz jakiegoś podopiecznego antka........Brrrr, zgroza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja jak gdzieś chce jechać

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 47

   To za własne pieniądze tankuję auto, ewentualnie kupuję bilet na autobus/pociąg/samolot i jadę. Na krzywy ryj nie jeżdżę i pasażerów na krzywy ryj też nie zabieram.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mędrzec za 10 groszy

   globtroter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Przed 30tką objechałem stopem Azję i Europę oraz Afrykę do Równika. Kiedy tam się wybierasz? Na emeryturze :D.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawa historia.

   kamp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 11

   Napisz jeszcze co robisz jak chcesz coś zjeść zna śniadanie. Z pewnością cały internet chciałby się o tym dowiedzieć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TAKIE DWIE PASZTECIARY O POSTURZE BABOCHŁOPA TO SOBIE MOGĄ PODRÓŻOWAĆ BO SĄ ASEKSUALNE

   TIROWIEC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

   NIE POLECAM NATOMIAST SAMOTNEJ PODRÓŻY ZGRABNYM, ZADBANYM, SZCZUPŁYM I I ŁADNYM DZIEWCZYNOM. SZCZEGÓLNIE DO KRAJÓW BYŁEGO ZWIĄZKU RADZICKIEGO I JEGO SATELIT. O DALSZYCH WYCIECZKACH NA POŁUDNIE JAK...rozwiń całość

   NIE POLECAM NATOMIAST SAMOTNEJ PODRÓŻY ZGRABNYM, ZADBANYM, SZCZUPŁYM I I ŁADNYM DZIEWCZYNOM. SZCZEGÓLNIE DO KRAJÓW BYŁEGO ZWIĄZKU RADZICKIEGO I JEGO SATELIT. O DALSZYCH WYCIECZKACH NA POŁUDNIE JAK ALBANIA ITP GDZIE KOZOJEBCE TO NAWET NIE WSPOMINAM. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ażeś palnął

   traveller (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Akurat Albania jest jednym z bezpieczniejszych krajów, ateistycznym (mniej więcej tak jak Czechy!), więć w d**** byłeś, gówno widziałeś. W Albanii ludzie, których my napotkaliśmy na drodze, są...rozwiń całość

   Akurat Albania jest jednym z bezpieczniejszych krajów, ateistycznym (mniej więcej tak jak Czechy!), więć w d**** byłeś, gówno widziałeś. W Albanii ludzie, których my napotkaliśmy na drodze, są przyjaźni, pomocni, i nawet jak nie umieją po angielsku to ci będą pomagać, mówić, pokazywać, aż się uda! Stopem też jechaliśmy tam, wycieczka tydzień temu, w ciągu dwóch dni, dwa razy: za pierwszym razem sami(!) się zatrzymali czy nas nie podwieźć, a za drugim czekaliśmy, żeby nie przesadzić.. 10 sekund! Rozmowa spoko, cieszą się że z Polski, opowiadają jaki to kraj piękny.

   Więc nie pisz CAPSem tylko rusz dupę i coś zobacz, a nie klawiaturę swojego starego rzęcha..zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tym angielskim

   fUKU mUKU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "Nawet jak nie umieją po angielsku" - nie każdy lubi pidgin-english
   To ty powinieneś zdobyć rozmówki albańskie. Albo mówić po włosku, bo to bardzo popularny język w Albanii. Wcale nie jakiś...rozwiń całość

   "Nawet jak nie umieją po angielsku" - nie każdy lubi pidgin-english
   To ty powinieneś zdobyć rozmówki albańskie. Albo mówić po włosku, bo to bardzo popularny język w Albanii. Wcale nie jakiś inglisz.
   Poza tym w Albanii też się płaci za okazję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do traveller

   pops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   w Albanii przyjaźni??!! gdzieś to przeczytał? w przewodniku?

   ps chłopie przecież ciebie nikt gwałcił nie będzie.....co innego kobietę!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   Anal Akbar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   skąd wiesz, że nie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od razu widać kto to

   tars (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   A my z sąsiadami już nie możemy się doczekać kiedy pojedziesz w trasę , żeby miło spędzać czas z twoją zgrabną żoneczką . i jakbyś był kierowcą ciężarówki to wiedziałbyś dlaczego nie mówią o sobie...rozwiń całość

   A my z sąsiadami już nie możemy się doczekać kiedy pojedziesz w trasę , żeby miło spędzać czas z twoją zgrabną żoneczką . i jakbyś był kierowcą ciężarówki to wiedziałbyś dlaczego nie mówią o sobie tirowcy - chociaż ty nim pewnie jesteś.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Podróżowanie autostopem to taka forma turystyki, która daje niezależność, swobodę..."

   taki_jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

   niezależność daje podróżowanie własnym samochodem,rowerem czy motocyklem.Autostop to kompletne zdawanie się na łaskę i niełaskę kierowców. Widzę codziennie tych NIEZALEŻNYCH,jak stoją przy drodze z...rozwiń całość

   niezależność daje podróżowanie własnym samochodem,rowerem czy motocyklem.Autostop to kompletne zdawanie się na łaskę i niełaskę kierowców. Widzę codziennie tych NIEZALEŻNYCH,jak stoją przy drodze z błagalnymi minami.Autor ma problemy z logicznym rozumowaniem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co zatrzymujesz się i pomagasz?

   edek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 10

   Zatrzymujesz się? Pomagasz? Podwozisz? Czy po prostu cieszysz tępo michę jaki to jesteś super-niezależny bo masz samochód/motor/rower? Jazda stopem to przygoda i wolność, wybierasz ją wtedy gdy nie...rozwiń całość

   Zatrzymujesz się? Pomagasz? Podwozisz? Czy po prostu cieszysz tępo michę jaki to jesteś super-niezależny bo masz samochód/motor/rower? Jazda stopem to przygoda i wolność, wybierasz ją wtedy gdy nie do końca masz sprecyzowany cel podróży a chcesz zwiedzić, poznać i zobaczyć jak najwięcej. Spróbuj, a przekonasz się, że wypisujesz totalne bzdury.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyluzuj człowieku

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 27

   ;) zioło przypal - i wszystko będzie lajt, sraka widać cię rano ciśnie - kret nie schodzi - orki nie możesz uwolnić to się frustrujesz na biednych autostopowiczów - ale uważaj bo jak się napniesz...rozwiń całość

   ;) zioło przypal - i wszystko będzie lajt, sraka widać cię rano ciśnie - kret nie schodzi - orki nie możesz uwolnić to się frustrujesz na biednych autostopowiczów - ale uważaj bo jak się napniesz to fotel w swojej kapliczce z blachy jeszcze zabrudzisz brązemzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odstaw to zioło

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   bo masz problem ze zrozumieniem tekstu komentarza

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY