Ważne
  Karta pojazdu. Kiedy otrzymamy 425 zł zwrotu?

  Karta pojazdu. Kiedy otrzymamy 425 zł zwrotu?

  (mm)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Karta pojazdu. Kiedy otrzymamy 425 zł zwrotu?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Osoby, które nabyły i zarejestrowały samochód pomiędzy 23 lutego a 14 kwietnia 2006 roku mogą liczyć na 425 zł zwrotu za wydanie karty pojazdu. Co trzeba w tym celu zrobić?
  W latach 2003-2006 za wydanie dokumentu trzeba było zapłacić 500 zł. Obecnie koszt wynosi 75 zł. W 2007 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że wcześniejsza kwota była niepoprawna, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości wykazał, że regulacja nakazująca wniesienie opłaty w wysokości 500 zł jest niezgodna z przepisami unijnymi.


  Większość kierowców rejestrująca auta w latach 2003-2006 zgłosiła się już po zwrot 425 zł, ale są nadal tacy, którzy tego jeszcze nie zrobili. Aby odzyskać pieniądze należy należy zwrócić się pisemnie do organu, który wydał kartę pojazdu oraz dołączyć dokument potwierdzający poniesienie kosztu. Aby sprawa nie uległa przedawnieniu trzeba to zrobić do 14 kwietnia 2016 roku, a mogą to jeszcze uczynić osoby, które nabyły i zarejestrowały samochód pomiędzy 23 lutego a 14 kwietnia 2006 roku.

  Karta pojazdu nie jest dokumentem, który obowiązuje w Polsce od zawsze, gdyż obowiązek wyposażania w nią pojazdów pojawił się 1 lipca 1999 roku. W dokumencie znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama