Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?

  Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  W 2015 roku około 55 mln zł wpłynęło na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z tytułu kar nałożonych za brak obowiązkowej polisy OC.
  Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Istotne jest, że kara może zostać nałożona na właściciela pojazdu również wtedy, gdy auto przez dłuższy okres nie jest użytkowane na drogach publicznych.

  Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli. W 2016 roku właściciel auta osobowego w przypadku kiedy okres bez ważnej policy OC przekroczył 14 dni, zapłaci karę w wysokości 3700 zł.

  Warto wiedzieć, że kara za brak polisy OC ulega przedawnieniu. Ma to miejsce wraz z upływem 3 lat od dnia kontroli posiadania polisy, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  Podstawa prawna:

  Art. 87 ust 1, art. 90 ust.1. i art. 92 ustawy zz 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 392 z późn. zm.)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wirtualny policjant

   Ubea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Warto zauważyć, że wbrew zdjęciu UFG w wydawaniu kar coraz mniej opiera się na kontrolach drogowych policjantów, a w coraz większym stopniu korzysta ze swojego elektronicznego policjanta...rozwiń całość

   Warto zauważyć, że wbrew zdjęciu UFG w wydawaniu kar coraz mniej opiera się na kontrolach drogowych policjantów, a w coraz większym stopniu korzysta ze swojego elektronicznego policjanta (https://ubea.pl/Kogo-ukaze-elektroniczny-policjant-za-brak-OC%2Cartykul%2C1004/). Efekt jest taki, że wielu kierowców, mimo że nie zostali zatrzymani przez policję, otrzymuje niespodziewanie wezwanie do zapłaty kary za brak OC. Lepiej więc wykupić jednak to ubezpieczenie ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak OC

   mfind (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Kara nałożona przez UFG nakładana jest w roku kontroli, kiedy wykryto nieprawidłowości. Później naliczane są odsetki od tej kwoty w zależności od tego jak długo trwała przerwa w ubezpieczeniu. Nie...rozwiń całość

   Kara nałożona przez UFG nakładana jest w roku kontroli, kiedy wykryto nieprawidłowości. Później naliczane są odsetki od tej kwoty w zależności od tego jak długo trwała przerwa w ubezpieczeniu. Nie proponujemy mieć do czynienia z UFG.. ;) dlatego warto zadbać o posiadanie polisy, wcale nie musi być droższa niż rok temu ;)
   Pozdrawiam,
   Maciek,
   porównywarka OC i ACzwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama