Mandaty. Czy bezrobotny może liczyć na ulgowe traktowanie?

  Mandaty. Czy bezrobotny może liczyć na ulgowe traktowanie?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Mandaty. Czy bezrobotny może liczyć na ulgowe traktowanie?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Co jeśli kierujący jest pod wpływem alkoholu, a badanie trzeźwości wykazało nieznacznie ponad 0,5 promila? Zostanie ukarany zgodnie z kodeksem karnym, ale czy jeśli jest bezrobotny może liczyć na ulgowe traktowanie i mniejszy wymiar kary?
  Jazda w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej lub w innym miejscu gdzie odbywa się ruch pojazdów, stanowi przestępstwo, które zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności, albo do 2 lat więzienia.

  Warto dodać, że sąd, który wydaje taki wyrok na podstawie art. 178a par. 1 k.k., ma obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na minimum 3 lata. Maksymalny okres na jaki może zostać zabrane prawo jazdy to 15 lat.

  Sądy orzekają wobec sprawców takich przestępstw także obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. W przypadku powtórnego skazania za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych używek, świadczenie musi wynosić minimum 10 tys. zł.

  Zasądzona kwota 5 tys. zł w przypadku kierowców pierwszy raz prowadzących w stanie nietrzeźwości nie może zostać obniżona ze względu na niskie dochody oskarżonego, czy ich brak.

  Podstawa prawna:

  Art. 42 par. 2, art. 43, par 1, art. 43a par. 2 ustawy z 7 czerwca 1997 r. – kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama