Prawo jazdy: Egzaminator będzie mógł uratować życie

  Prawo jazdy: Egzaminator będzie mógł uratować życie

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pracownicy, w tym egzaminatorzy WORD w Katowicach, przeszli dodatkowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
  Samochody WORD-u zostały specjalnie oznakowane, a także wyposażone w dodatkowe apteczki.Na zdjęciu Michał Świderski

  Samochody WORD-u zostały specjalnie oznakowane, a także wyposażone w dodatkowe apteczki.Na zdjęciu Michał Świderski ©Marzena Bugała/Dziennik Zachodni

  Każdego roku w katowickim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego odbywa się około 170 tysięcy egzaminów na prawo jazdy. Przez obiekt przewija się jednak jeszcze więcej ludzi, ponieważ do tego trzeba doliczyć przecież osoby towarzyszące.

  Pewne jest to, że co roku na terenie WORD-u przebywa kilkaset tysięcy osób, a przy takiej liczbie mogą zdarzyć się różne nieszczęścia. Katowicki WORD wychodzi naprzeciw takim sytuacjom. Co roku pracownicy są szkoleni, m.in. z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale w ośrodku dostrzeżono, że nie jest to do końca skuteczne.

  Dlatego też w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego poszli o krok naprzód. Spośród około 260 pracowników ćwiczących w ramach szkoleń, wytypowano 24 egzaminatorów i 20 osób zatrudnionych w administracji. Zafundowano im jeszcze bardziej profesjonalny kurs, który sprawi, że udzielana przez nich pierwsza pomoc przedmedyczna będzie jeszcze bardziej fachowa.

  Dodatkowo samochody WORD-u zostały specjalnie oznakowane, a także wyposażone w dodatkowe apteczki (patrz ramka obok).

  - Nie próbujemy nikogo wyręczać, tylko chcieliśmy wyposażyć naszych pracowników w taką wiedzę i takie umiejętności, które pozwolą im zdać egzamin w sytuacji, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy. Chcemy, by nasi pracownicy wiedzieli co zrobić do momentu, w którym przyjedzie kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna. Nasze hasło brzmi: „Każdy może potrzebować pomocy, a my możemy jej udzielić” - podkreśla Janusz Kuwak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. W ośrodku pracuje od samego początku, a więc już od 18 lat, więc był świadkiem wielu sytuacji. W ostatnich latach kilka razy dochodziło już do ataków padaczki, a pewnego razu okazało się, że jedna z egzaminowanych kobiet ma atak serca.

  Konieczna była reanimacja, ale na szczęście taką akcję skutecznie przeprowadziła jedna z pracownic WORD-u.

  Zdarzały się jednak także mniej chwalebne przypadki, przy okazji których osoby zatrudnione w ośrodku nie potrafiły sobie poradzić i odbijało się to szerokim echem.

  W 2013 roku doszło do skandalicznej sytuacji, bowiem egzaminator katowickiej WORD-u - w trakcie trwania egzaminu - nie zdecydował się pomóc leżącemu na jezdni mężczyźnie i nakazał egzaminowanej dziewczynie jechać dalej. Mężczyzna nie pracuje już w ośrodku, z którego po tym zdarzeniu został dyscyplinarnie zwolniony.

  Teraz specjalnie przeszkoleni pracownicy, a przede wszystkim egzaminatorzy, będą wiedzieli jak się zachować.

  WORD ma obecnie do dyspozycji około 100 pojazdów i w przypadku naszego województwa jeżdżą one po 6 miastach (Dąbrowa Górnicza, Tychy, Bytom, Katowice, Jastrzębie-Zdrój i Rybnik). Są wykorzystywane przez cały dzień zarówno na osiedlach, jak i w centrach tych miast.

  - Egzaminator, oprócz sprawdzenia umiejętności egzaminowanej osoby, powinien także promować wszelkiego rodzaju dobre zachowania na drodze. Poza tym oczywiste jest to, że każdy z nas, bez względu na wiek i wykształcenie, ma obowiązek udzielić pomocy poszkodowanej osobie - zaznacza Janusz Kuwak.

  Jednym z przeszkolonych egzaminatorów jest Michał Świderski, który codziennie, przez osiem godzin porusza się po centrum Katowic. Podkreśla, że dodatkowe szkolenie to świetny pomysł.

  - Cieszę się, że zostałem zakwalifikowany do tej grupy. Pierwsza pomoc przedmedyczna to w przypadku poszkodowanych osób chwile, które decydują o ich przeżyciu. Ja na razie na szczęście nie spotkałem się z taką sytuacją, ale niewykluczone, że kiedyś do tego dojdzie, ponieważ tych wypadków komunikacyjnych jest przecież coraz więcej - podkreśla Michał Świderski.

  Już po ostatnim szkoleniu dwa razy zdarzyło się, że pracownicy WORD-u udzielali pomocy przedmedycznej, gdy doszło do wypadków drogowych. Życzymy im jednak, by do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej.

  Specjalne apteczki  Nie tylko wiedza i umiejętności, ale także specjalne apteczki. Tak wygląda WORD po ostatnich zmianach.

  Pojazdy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach są teraz wyposażone w apteczki, w których znajduje się między innymi: folia NRC (koc ratunkowy), bandaż elastyczny, zwykły bandaż, kompresy gazowe, chusta trójkątna, plaster z opatrunkiem, przylepiec na rolce, chusteczka do dezynfekcji, nożyczki, rękawiczki, maseczka, hydrożel na oparzenia, zbijak do szyb, kamizelka odblaskowa oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy.


  Defibrylatory w każdym z ośrodków WORD-u.

  Wyposażenie i oznakowanie samochodów, to nie wszystko, ponieważ pracownicy WORD-u zostali także przeszkoleni z zakresu posługiwania się defibrylatorem, stosowanego podczas akcji reanimacyjnej. Urządzenia znajdują się w każdym z ośrodków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Gdyby doszło do sytuacji, w której taki sprzęt musi zostać wykorzystany, to w tej chwili w każdym z terenowych ośrodków pracuje kilka osób, które są przeszkolone do tego, by korzystać z tego urządzenia.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gfeeghg

   frghhu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niezbyt mily pan

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama