Przebudowa DW793 Myszków - Żarki już w sierpniu. Inwestycja...

  Przebudowa DW793 Myszków - Żarki już w sierpniu. Inwestycja będzie kosztować 36 milionów złotych

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wzdłuż drogi DW793 Myszków - Żarki powstaną ścieżki rowerowe, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa

  Wzdłuż drogi DW793 Myszków - Żarki powstaną ścieżki rowerowe, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa ©arc

  Remont drogi Myszków-Żarki: w sierpniu ruszy jedna z największych inwestycji drogowych w powiecie myszkowskim.
  Wzdłuż drogi DW793 Myszków - Żarki powstaną ścieżki rowerowe, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa

  Wzdłuż drogi DW793 Myszków - Żarki powstaną ścieżki rowerowe, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa ©arc

  Piętnaście lat czekali kierowcy z powiatu myszkowskiego na modernizację i przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 793 pomiędzy Myszkowem a Żarkami. Ich cierpliwość w końcu zostanie nagrodzona. W poniedziałek oficjalnie podpisano umowę na modernizację drogi i nic już nie stoi na przeszkodzie, aby inwestycja została przeprowadzona.
  Umowę na remont drogi podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Realizacja inwestycji o wartości 36,4 mln zł jest możliwa dzięki unijnemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.


  Na odcinku 5,4 km powstanie nowa nawierzchnia wraz z całą konstrukcją drogi, obustronnymi chodnikami i drogą dla rowerów.

  Sonda

  Remont DW 793 ma największe znaczenie dla:  – Ta droga praktycznie zostanie wybudowana od podstaw. Jej dzisiejsza konstrukcja nie jest przystosowana do obecnych obciążeń. Nowe technologie, które stosujemy, zapewniają trwałość po przebudowie na okres minimum 30 lat – podkreśla Zbigniew Tabor, prezes Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

  Remont rozpocznie się prawdopodobnie w połowie sierpnia bieżącego roku. Kiedy dokładnie? – W tej chwili trudno dokładnie określić ten termin, bo to bardzo duża inwestycja. Przedstawimy harmonogram prac wykonawcy, który będzie musiał zorganizować plac budowy. Myślę, że rozpoczęcie budowy to kwestia czterech tygodni – mówi nam Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

  Wiadomo jednak, że wykonawca będzie musiał zakończyć remont do października 2018 roku. Koszt przebudowy wyniesie 36,4 miliona złotych, z czego około 30,8 mln to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała kwota, konieczna do przeprowadzenia prac, będzie pochodzić z budżetu województwa śląskiego.

  Projekt przewiduje między innymi rozbiórkę istniejących warstw konstrukcji drogi i ich odbudowę według nowoczesnych standardów. Droga będzie miała 7 m szerokości na całym przebudowywanym odcinku, ciąg pieszo-rowerowy, nowe chodniki i kanalizację deszczową. Wszystkie istniejące zjazdy do posesji zostaną odbudowane, a skrzyżowania przebudowane. Będą nowe przepusty i inne obiekty inżynierskie. Powstaną elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak wysepki i barierki. Wprowadzona będzie nowa organizacja ruchu. Droga stanie się komfortowa i bezpieczniejsza dla użytkowników. Pracom drogowym towarzyszyć będzie dodatkowa inwestycja – powstanie nowa kanalizacja w Myszkowie. Miasto podpisało w tym celu specjalną umowę z ZDW, na mocy której przekazało środki na budowę kanalizacji, a ZDW włączył ją do całej inwestycji. Opozycyjni radni zarzucali nawet burmistrzowi Myszkowa, Włodzimierzowi Żakowi, że z tego powodu opóźniono prace o kilka miesięcy. Burmistrz twierdził, że ze względów proceduralnych budowa kanalizacji wcześniej nie była możliwa.

  Wiele kontrowersji budziła również sprawa wjazdów na prywatne posesje w gminie Żarki. Okazało się, że część z nich była nielegalna. ZDW apelował do mieszkańców – między innymi poprzez „Dziennik Zachodni” – o zalegalizowanie wjazdów, ale nie wiadomo, czy wszyscy właściciele domów tego dopilnowali. W przeciwnym razie czeka ich przykra niespodzianka w postaci braku dojazdu do swojej posesji.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje
  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza
  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama