Taryfikator mandatów. Sprawdź, jaki mandat możesz dostać?...

  Taryfikator mandatów. Sprawdź, jaki mandat możesz dostać? Ile zapłacisz za złamanie przepisów? cz. I

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Taryfikator mandatów
  1/32
  przejdź do galerii

  Taryfikator mandatów. Sprawdź, jaki mandat możesz dostać? Ile zapłacisz za złamanie przepisów? cz. I
  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Taryfikator mandatów. Sprawdź, jaki mandat możesz dostać? Ile zapłacisz za złamanie przepisów? Parkowanie, wyprzedzanie, przekroczenie prędkości, przewóz osób, światła, cofanie itd. Zmiany w przepisach ruchu drogowego wpłynęły na wyobraźnię kierowców, którzy częściej zdejmują nogę z gazu. Największym błędem za kółkiem nie jest jednak prędkość. TARYFIKATOR MANDATÓW. ZOBACZ, ILE I ZA CO MOŻESZ ZAPŁACIĆ.

  Taryfikator mandatów. Sprawdź, jaki mandat możesz dostać? Ile zapłacisz za złamanie przepisów?
  Niebawem minie pół roku od wprowadzenia w naszym kraju przepisów, które umożliwiają funkcjonariuszom policji zabieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 kilometrów na godzinę.

  W takiej sytuacji osoba siedząca za kółkiem traci prawo jazdy na trzy miesiące. Jeżeli, pomimo zatrzymania prawa jazdy, kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu, ten okres zostanie przedłużony do 6 miesięcy.

  Gdy taka osoba znów zostanie przyłapana podczas jazdy za kółkiem, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień. Stróże prawa podkreślają, że po kilku miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów widać, że kierowcy zdejmują teraz nogę z gazu, obawiając się tego, że jeśli zostaną zatrzymani przez funkcjonariuszy, to stracą prawo jazdy. Co ciekawe, wśród głównych grzechów kierowców w województwie śląskim na pierwszym miejscu nie znajduje się jednak prędkość.

  – Częściej mamy do czynienia z nieprawidłowym wykonywaniem manewrów – podkreśla podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. – Dochodzi do nieprawidłowej zmiany pasa ruchu czy też kierunku jazdy albo wyprzedzania w miejscu, gdzie jest to zabronione.

  Na liście częstych błędów mamy także niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz do zasady jazdy blisko prawej krawędzi jezdni – wymienia podinsp. Włodzimierz Mogiła. W przypadku kolizji kierowcy nie dostosowują natomiast prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze oraz odległości pomiędzy pojazdami. Zygmunt Szywacz w przeszłości był policjantem drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, a dziś pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

  Ekspert podkreśla, że na naszych drogach najwięcej jest obecnie kierowców samochodów osobowych, ponieważ w tej chwili stanowią oni około 80 proc. wszystkich kierujących. – W tej grupie mamy jednak także między innymi kierowców samochodów ciężarowych i autobusów czy też motocyklistów – wskazuje Zygmunt Szywacz i dodaje, że błędy popełniane przez kierowców wymienionych pojazdów różnią się.

  – Bardzo częstym błędem wśród wszystkich kierujących jest natomiast nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu np. podczas zmiany pasa ruchu, ponieważ kierowcy słabo obserwują to, co dzieje się wokół pojazdu, a w ten sposób dochodzi do najechania, a ewentualnie do czołowego lub bocznego zderzenia – podkreśla Zygmunt Szywacz z WORD w Katowicach. Ekspert wskazuje także, że kierowcy nie stosują się do znaków drogowych, najczęściej „stop” i „ustąp pierwszeństwa przejazdu”.


  – Są osoby, które zamiast zatrzymać się przed „stopem”, po prostu zmniejszają prędkość i przejeżdżają. To właśnie wtedy dochodzi do różnych zdarzeń drogowych. Często mamy także takie sytuacje, że kierowcy widzą znak „droga z pierwszeństwem” i już nic ich nie interesuje. Nie patrzą na to, co dzieje się na drogach podporządkowanych, a może zdarzyć się tak, że wyjedzie stamtąd mniej doświadczony kierowca albo taki, który jest przemęczony. W takich sytuacjach nietrudno o kolizję lub wypadek – podkreśla Zygmunt Szywacz.

  Ekspert dodaje, że często przejeżdżamy także na żółtym świetle albo nie potrafimy zachować się w okolicach przejść dla pieszych. Z jednej strony są kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na osoby na pasach, a z drugiej tacy kierujący, którzy gwałtownie hamują przed przejściem, co sprawia, że kierowca następnego auta może nie zdążyć wyhamować. – Piesi również muszą mieć świadomość, że ciężarówka lub autobus nie zatrzymają się przed przejściem w ułamku sekundy. Szczególnie w chwili, gdy mamy gorsze warunki drogowe, a nawierzchnia jezdni jest wtedy śliska. Zresztą, na temat bezpieczeństwa moglibyśmy powiedzieć jeszcze zdecydowanie więcej – podsumowuje Zygmunt Szywacz.

  1 3 4 5 ... 12 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY