Umowa ubezpieczenia OC. Kiedy wygasa?

  Umowa ubezpieczenia OC. Kiedy wygasa?

  Regina Skibińska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Umowa ubezpieczenia OC. Kiedy wygasa?

  ©Archiwum

  Polisa OC kierowców jest obowiązkowa i regułą jest, że przedłuża się automatycznie, ale przepisy przewidują sytuacje, kiedy umowa ta wygasa.
  Umowa ubezpieczenia OC. Kiedy wygasa?

  ©Archiwum

  Kierowca, który nie ma ważnej polisy OC ryzykuje zapłatę kary za brak polisy oraz wypłatę odszkodowania poszkodowanemu, jeśli spowoduje wypadek lub kolizję. Z tego powodu powinien pilnować ważności swojego ubezpieczenia.

  Regułą jest, że polisa OC przedłuża się automatycznie po upływie okresu, na który została zawarta, chyba że kierowca wypowie wcześniej umowę.
  Chodzi w tym o zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej posiadaczowi pojazdu, tak aby ograniczyć ryzyko wyrządzenia szkody innej osobie przez kierowcę nie posiadającego ochrony ubezpieczeniowej. W pewnych przypadkach jednak umowa rozwiązuje się i wtedy posiadacz auta nie ma ochrony.

  Najczęstsze przypadki, gdy przestajemy mieć ochronę OC mają miejsce w razie upływu okresu, na który została zawarta umowa (zwykle jest to 12 miesięcy), wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy, które jest związane z podwójnym ubezpieczeniem pojazdu oraz wypowiedzenia umowy nabytej razem z zakupionym samochodem. Pierwsza z tych sytuacji może mieć miejsce np. wtedy, gdy zalegaliśmy z ratą składki za mijający okres ubezpieczenia. Drugi przypadek odnosi się do sytuacji, gdy przedłużyła nam się polisa OC, a mimo tego kupiliśmy drugą u innego ubezpieczyciela – wtedy zawartą automatycznie umowę możemy rozwiązać. Trzecia sytuacja stanowi wyjątek od zasady automatycznego przedłużania umowy ubezpieczenia.Na tym jednak nie koniec. Do rozwiązania umowy ubezpieczenia może dojść także w innych przypadkach, choć są one rzadsze.

  Przede wszystkim rozwiązanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC wiąże się z wyrejestrowaniem pojazdu (np. po tym, gdy został on ukradziony) albo zarejestrowaniem go za granicą. Można także odstąpić od umowy zawartej przed rejestracją, gdy pojazd nie został zarejestrowany w ciągu kolejnych 30 dni.

  Jeżeli utraciliśmy samochód, czyli nie możemy nim jeździć, również nie potrzebujemy polisy OC, ale musimy udokumentować trwałą i zupełną utratę pojazdu, która nie skutkowała zmianą posiadacza. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy auto zostało całkowicie zniszczone w wypadku. Do rozwiązania umowy OC może dojść także po wyrejestrowaniu auta związanym z przekazaniem pojazdu do stacji demontażu, która wystawia odpowiednie zaświadczenia

  Jeżeli kupiliśmy polisę przez internet albo telefon, to przepisy również są dla nas korzystne i możemy odstąpić od umowy w terminie 30 dni. Teoretycznie nie będziemy mieć polisy OC jeżeli zakład ubezpieczeń ogłosi upadłość, ale w praktyce takiej sytuacji nie musimy się obawiać. Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa wygaśnie przed upływem okresu, na który została zawarta umowa ubezpieczenia, to klient ma prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Po złomowaniu OC musisz wypowiedzieć samodzielnie

   mfind.pl

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Koniecznie należy pamiętać o tym, że po złomowaniu pojazdu i wyrejestrowaniu go w wydziale komunikacji powinniśmy udać się następnie do ubezpieczyciela w celu wypowiedzenia umowy OC (w innym...rozwiń całość

   Koniecznie należy pamiętać o tym, że po złomowaniu pojazdu i wyrejestrowaniu go w wydziale komunikacji powinniśmy udać się następnie do ubezpieczyciela w celu wypowiedzenia umowy OC (w innym wypadku zostanie ona automatycznie przedłużona). Wypowiadając umowę otrzymamy dodatkowo zwrot niewykorzystanej części składki jeśli OC nie kończyło się w dniu kasacji :)

   Pozdrawiam,
   Łukaszzwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama