Częstochowa walczy o dofinansowanie gigantycznych inwestycji...

  Częstochowa walczy o dofinansowanie gigantycznych inwestycji drogowych

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miejski Zarząd Dróg i Transportu rozpisał przetargi na dwie potężne inwestycje drogowe – remonty i przebudowę DK 1 oraz DK 43 i DK 46. Wartość obydwu inwestycji sięgnie kilkuset milionów złotych.
  Częstochowa walczy o dofinansowanie gigantycznych inwestycji drogowych
  Ich realizacja jest jednak uzależniona od pozyskania dofinansowania ze środków centralnych. Przebudowa DK 1 w Częstochowie znalazła się na liście projektów strategicznych rekomendowanych przez Zarząd Województwa Śląskiego do dofinansowania w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

  Ale do pozyskania dotacji niezbędna jest kompletna dokumentacja. MZDiT najpierw opracował program funkcjo-nalno-użytkowy obydwu inwestycji, a teraz ogłosił przetarg w ramach procedury „projektuj i buduj”.
  W ten sam sposób powstawał węzeł na skrzyżowaniu DK 1 z aleją Jana Pawła II (DK 46), który oddano do użytku dwa lata temu.

  – Wszystkie wymogi formalne, konieczne do pozyskania dofinansowania zostały przez nas spełnione. Liczymy, że uda się nam pozyskać dofinansowanie, bo bez niego trudno będzie zrealizować obydwie inwestycje – mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy częstochowskiego MZDiT.

  Decyzja w sprawie dofinansowania przebudowy „krajówek” powinna zapaść w połowie roku. Dla ruchu tranzytowego przez Częstochowę obydwie inwestycje maja kluczowe znaczenie. Na DK 1 przebudowany zostanie estakada na Rakowie, co będzie dobrą informacją dla mieszkańców, którzy narzekają na ogromny hałas. Po przebudowie ten problem ma zniknąć.

  Według planów na częstochowskim odcinku DK 1 powstaną również dwa węzły wielopoziomowe na skrzyżowaniu z ulicami Krakowską i Legionów. To rozwiązanie znacznie ograniczyłoby korki i ułatwiło kierowcom ze Śląska i Częstochowy wyjazd w kierunku Łodzi.

  Niestety w najbliższych latach nie wchodzi w grę budowa wielopoziomowego skrzyżowania przy ulicy Bugajskiej, przy zjeździe z DK 1 w kierunku Olsztyna, gdzie także w godzinach szczytu tworzą się korki. Na DK 46 po długich konsultacjach z mieszkańcami zdecydowano się na budowę jezdni z trzema pasami, po jednym w każdym kierunku oraz dodatkowym do lewoskrętów.
  Ma również powstać dodatkowe obejście ul. św. Barbary wzdłuż torów kolejowych. Wiadomo, że na skrzyżowaniu ulic św. Jadwigi i św. Barbary powstanie rondo.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY

   Gry On Line - Zagraj Reklama