Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

  Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

  Policja.pl

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polskie drogi coraz bezpieczniejsze
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Policja.pl

  Jest bezpieczniej na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych. Coraz mniej osób decyduje się na kierowanie pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”. W Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa poświęcona poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  Inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i st. asp. Robert Opas z Biura Komunikacji Społecznej, porównali statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2015 roku w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku. Widać utrzymującą się tendencję spadkową w ilości wypadków drogowych. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r., odnotowaliśmy blisko 9 proc. spadek wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych, 7 proc. mniej rannych i ponad 21 proc. spadek ilości kierujących pod wpływem alkoholu.

  Porównując ze sobą statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać utrzymującą się tendencję spadkową w ilości wypadków drogowych. W pierwszym kwartale 2016 roku, doszło do 6188 wypadków – jest to o 614 mniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. W tym samym okresie zginęły na drogach 549 osoby, co oznacza, że ilość ofiar śmiertelnych spadła o 88. Doszło do 86 288 kolizji drogowych, co oznacza wzrost o ponad 3 proc. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

  W pierwszym kwartale 2016 r. policjanci zatrzymali 22 526 nietrzeźwych kierujących, co w dalszym ciągu jest bardzo dużą liczbą, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. nietrzeźwych było o ponad 21 proc. więcej. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec kierowców, łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h.

  Dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po polskich drogach, nieustannie się poprawia. Podczas konferencji zwrócono również uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów. Od początku 2016 roku Policja odnotowała 1038 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych. W ich wyniku śmierć poniosło 85 użytkowników dróg a obrażenia odniosło 1038. W analogicznym okresie 2015 roku doszło do 1211 wypadków, w których życie straciły 102 osoby.

  Motocykl to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność. Do największej ilości wypadków drogowych z udziałem motocyklistów i motorowerzystów doszło z powodu nadmiernej prędkości. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez rowerzystów było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Ponieważ z grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego rowerzyści spowodowali najwięcej wypadków drogowych, policjanci zapowiedzieli ukierunkowanie swoich działań na poprawę przede wszystkim ich bezpieczeństwa.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY