Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mozaiki PRL. Trzeba je ratować

Arkadiusz Biernat
Przedstawiają zwierzęta, robotników, a nawet wydarzenia historyczne. O czym mowa? O mozaikach rodem z PRL, zdobiących budynki naszych miast.

Zachowajmy je, bo to część naszej kultury

Rozmowa Ewą Caban, ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Skąd pomysł Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, aby rozpocząć ratowanie mozaik?
Po pierwsze, jest to odpowiedź na sygnały docierające do nas w sprawie likwidacji mozaiki na dworcu PKP w Gliwicach. Ta sytuacja dała nam do myślenia i postanowiliśmy coś zrobić dla tych dzieł sztuki.
Inicjatywa godna uwagi, bowiem malowideł i dzieł pochodzących z socjalizmu jest coraz mniej.
Niestety, muszę przyznać tutaj rację. Mozaiki oraz wszelkie malowidła, które powstawały na budynkach w powojennej Polsce, są w coraz gorszej kondycji. Z każdym rokiem znikają kolejne. Są zamalowywane, przykrywane styropianem podczas ociepleń, a w najlepszym wypadku zasłaniane reklamami.

Po co je zachowywać?
Trzeba podkreślić, że mozaiki to również część naszej kultury.
Dekoracje ścienne z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych są nieraz rewelacyjne. Mają swój niepowtarzalny urok. To naszym zdaniem dzieła sztuki.

Co chcecie osiągnąć poprzez waszą akcję?
Chcemy przede wszystkim zaangażować mieszkańców. To właśnie oni wiedzą najlepiej, gdzie się obecnie znajdują ozdoby ścienne. Zachęcamy, aby robili zdjęcia i wysyłali je na adres mailowy Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego [email protected]. Nasza akcja ma na celu skatalogowanie dekoracji z terenu województwa śląskiego, wykonanie dokumentacji fotograficznej i opisowej. Zarówno tych istniejących, jak i tych, które nie przetrwały do dzisiaj. Będą zbierane dane dotyczące m.in. ich lokalizacji, projektantów, wykonawców oraz czasu powstania.

Czy można to nazwać pierwszym krokiem do wpisania ich na listę zabytków?
Naturalnie, że chcielibyśmy, by te wszystkie malowidła zostały objęte ochroną przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozwoliłoby to z pewnością uratować niektóre dzieła przed zniszczeniem. Jednak najpierw musimy wszystkie dzieła skatalogować i opisać. Już mamy ich ponad 100. Czas dajemy sobie do czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!