Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie ze szklaną kurtyną [ZOBACZ NOWE ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Nowy gmach Muzeum Śląskiego powstaje na terenie po dawnej kopalni Katowice
Nowy gmach Muzeum Śląskiego powstaje na terenie po dawnej kopalni Katowice lucyna nenow
Dobiega końca montaż elewacji na budynku administracyjnym nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Gmach będzie, obok szklanych wież, jedynym nowym obiektem Muzeum Śląskiego "wystającym" ponad poziom terenu. Przestrzeń wystawiennicza muzeum w całości znajduje się pod ziemią na czterech kondygnacjach. W całości została też już zadaszona. Docelowo dach zostanie pokryty ziemią.

Działka, na której powstaje siedziba muzeum, to część terenu po kopalni Katowice, gęsto upstrzona pokopalnianymi obiektami. Część z nich jest już odnowiona, na szczycie wieży szybu Warszawa powstanie taras widokowy, w magazynie odzieżowym - Centrum Scenografii Polskiej, a w budynku maszynowni - dwie restauracje.

Pośród ceglanych, kopalnianych budynków wyrósł trzypiętrowy budynek administracyjny. Jego elewację pokrywa szklana ściana kurtynowa.

- O specyficznej fakturze przypominającej zmarznięte szkło - wyjaśnia Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego. Projekt siedziby muzeum to dzieło architektów z austriackiej pracowni Riegler&Riewe, którzy podobne szklane kurtyny wykorzystywali już w innych swoich realizacjach.

Zdaniem Jodlińskiego, ta w Katowicach się obroni. - Niczego tą elewacją nie zakrywamy, wręcz przeciwnie, szkło nadaje lekkości i transparentności - ocenia. - Budynek został tak zaprojektowany, aby nie rywalizował z otoczeniem. Szkło multiplikuje pewne wrażenia, odbijając budynki znajdujące się wokół - dodaje.

Szklane będą także wieże "wyrastające" z ziemi. Ma ich być sześć. Nocą będą rozświetlały teren po kopalni, natomiast w dzień doświetlały podziemne kondygnacje muzeum z wystawami.

W budynku schowanym pod ziemią trwają już tylko prace wykończeniowe. - 10 grudnia mamy zamiar rozpocząć ogrzewanie obiektu, aby zwiększyć komfort pracujących tam osób - zapowiada Jodliński.

Budowa siedziby dla muzeum ma się zakończyć, jak deklaruje generalny wykonawca, wiosną tego roku: w marcu, a najpóźniej w maju Budimex planuje przekazać budynek Muzeum Śląskiemu. Wówczas rozpocznie się, nie mniej skomplikowana niż sama budowa, przeprowadzka eksponatów do nowej siedziby. Muzealnicy do przedsięwzięcia już się szykują, m.in. zamówili 20 skrzyń na eksponaty.

Zgadzacie się z koncepcją architektów? Wypowiedzcie się w komentarzu


*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty