Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice na starych pocztówkach od końca XIX wieku do lat 90. ubiegłego stulecia. Zobacz najciekawsze widokówki!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Mysłowice na starych pocztówkach od końca XIX wieku do lat 90. ubiegłego stulecia prezentują się odmiennie, co stanowi obraz zmieniającego się na przestrzeni kilkudziesięciu – a nawet ponad stu – lat miasta. Miejsca i obiekty, widoczne na pocztówkowych fotografiach zostały bowiem utrwalone w różnych okresach, a ponadto w innych okolicznościach. Część z tych zdjęć ukazuje Mysłowice z czasów międzywojennych, zaś niektóre przedstawiają miasto jeszcze wcześniej – z ostatnich lat XIX wieku. Na innych można zobaczyć, jak wyglądało ono w okresie PRL-u czy nawet w latach 90. Na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu dekad oblicze Mysłowic zmieniło się, jednak mieszkańcy miasta oraz osoby, znające każde jego zakątki zapewne dostrzegą istotne różnice i zauważą niejeden szczegół. Zobacz najciekawsze widokówki!

Obraz zmieniającego się miasta

Stare widokówki, przedstawiające Mysłowice od końca XIX wieku do lat 90. ubiegłego stulecia prezentują miasto w różnych jego obliczach. Odmienność, która przebija przez wykorzystane tam fotografie sprawia, że zdjęcia te stanowią obraz zmieniającego się na przestrzeni kilkudziesięciu – a nawet ponad stu – lat ośrodka. Miejsca i obiekty, widoczne na pocztówkowych fotografiach zostały bowiem utrwalone w różnych okresach, a ponadto w innych okolicznościach. Część z tych zdjęć ukazuje Mysłowice z czasów międzywojennych, zaś niektóre przedstawiają miasto jeszcze wcześniej – z ostatnich lat XIX wieku. Na innych można zobaczyć, jak wyglądało ono w okresie PRL-u czy nawet w latach 90. Na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu dekad oblicze Mysłowic zmieniło się, jednak mieszkańcy miasta oraz osoby, znające każde jego zakątki zapewne dostrzegą istotne różnice i zauważą niejeden szczegół. Na starszych fotografiach Mysłowice tylko częściowo przypominają obecne miasto. Z kolei zdjęcia z czasów PRL-u znacznie bardziej niż wcześniejsze odzwierciedlają jego współczesne oblicze. Niemniej jednak utrwalone wówczas miejsca oraz obiekty w wielu przypadkach nie pokrywają się z elementami znanego teraz krajobrazu miejskiego.

Przełomowym zdarzeniem było przyłączenie miasta do Polski

Wśród najważniejszych wydarzeń w historii Mysłowic był udział mieszkańców miasta w trzech powstaniach śląskich, które miały miejsce kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku. Ciężkie walki podczas pierwszego z nich poprzedziła tragedia, jaka wydarzyła się na placu przy kopalni „Mysłowice”. Wówczas niemiecki Grenzschutz strzelał do górników. W masakrze zginęło siedmiu pracowników zakładu, a także dwie kobiety i trzynastoletnie dziecko. Wydarzenie zmobilizowało mieszkańców Mysłowic do zaangażowania się w walki powstańcze. Przełomowym zdarzeniem było przyłączenie miasta do Polski w 1921 roku. W okresie międzywojennym zbudowano tam nowy most na Przemszy oraz rozpoczęto budowę portu rzecznego w dzielnicy Słupna, czego kontynuację uniemożliwił wybuch drugiej wojny światowej. Wówczas do miasta wkroczyły wojska niemieckie, gdzie założono więzienie policyjne, a także obóz pracy. W czasach PRL-u do Mysłowic przyłączano kolejne dzielnice.

W załączonej galerii prezentujemy Mysłowice na starych pocztówkach od końca XIX wieku do lat 90. ubiegłego stulecia. Zobacz najciekawsze widokówki!

Mysłowice na pocztówkach od końca XIX wieku do lat 90. ubiegłego stulecia. Zobacz!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera