MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Jasnej Górze trwa remont za 20 mln zł

Janusz Strzelczyk
Wokół wieży sanktuarium na Jasnej Górze, jak i w Kaplicy Cudownego Obrazu ustawiono rusztowania
Wokół wieży sanktuarium na Jasnej Górze, jak i w Kaplicy Cudownego Obrazu ustawiono rusztowania Janusz Strzelczyk
Prace są zakrojone na szeroką skalę. Obejmują Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, część wałów klasztornych, krużganki.

Pielgrzymi wchodzący do Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze są zaskoczeni rusztowaniami budowlanymi. Do głównej części kaplicy trzeba przejść pod drewnianą konstrukcją, na której pracują robotnicy. W sanktuarium prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie. To drugi etap prac zakrojonych na tak szeroką skalę, po zakończonym w 2006 roku remoncie.

– Podjęliśmy prace konserwatorsko-budowlane na Jasnej Górze w ramach umowy, którą podpisaliśmy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z dotacją unijną – informuje ojciec Czesław Brud, administrator klasztoru na Jasnej Górze. – Dotacja obejmuje pięć zadań. Pierwsza rzecz, którą już realizujemy, to zmiana nawierzchni i izolacji nad Salą Papieską. Od wielu lat była nieczynna, a jest bardzo potrzebna Jasnej Górze. Na tej sali organizowanych było wiele spotkań, konferencji, sympozjów.

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej wszystkie ściany zostaną oczyszczone z nawarstwień malarskich, które przez lata były nakładane, aż do surowego tynku, by ten tynk wzmocnić, uzupełnić i dać całkowicie nową nawierzchnię.

Przy okazji remontu przeprowadzona zostanie swego rodzaju inwentaryzacja i uporządkowanie licznych tablic pamiątkowych, które tam zamontowano. Prace obejmują także krużganki nad kaplicą. Jest tam stała ekspozycja „Golgota Jasnogórska” Jerzego Dudy-Gracza. Zaplanowano aranżację przestrzeni tej Drogi Krzyżowej.
Na wiosnę rozpoczną się prace remontowe dachu nad
 Pokojami Królewskimi.

Jest to – jak mówi o. Czesław Brud – część zadań, które są realizowane w ramach dotacji unijnych. Niezależnie od tego, przestrzenie na pierwszym piętrze, na parterze i w piwnicach klasztor wykonuje we własnym zakresie, aby cały ten obiekt mógł służyć klasztorowi, jak również pielgrzymom, którzy będą mogli tam wchodzić i oglądać przestrzenie wystawowe. Nowa nawierzchnia zostanie położona na części wałów jasnogórskich, m.in. nad Bastionem św. Rocha i zakrystią. Na wały prowadzą tymczasowe schody drewniane.

Przed główną bramą prowadzącą na Jasną Górę nie ma pomnika prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pod posadowienie monumentu przygotowano nowe miejsce, poza chodnikiem, na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Wyremontowane zostaną także kamienne schody po lewej stronie dziedzińca.

Paulini nazwali projekt „Jasna Góra elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Prace mają kosztować 20 mln zł. Z tego 17 mln zł to dotacja unijna. Prowadzone są także prace na wieży, ale te nie są już finansowane z unijnej dotacji. Trwa także remont kaplicy Piusa X w krużgankach Wieczernika. Są w niej przechowywane komunikanty, a remont ma usprawnić przechodzenie księży z komunią do wiernych zgromadzonych przed szczytem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!