Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Jasnej Górze znów trwa wielki remont

Janusz Strzelczyk
Gruntownej naprawy wymaga cześć wałów. Mury przeciekają, zagrożone są zbiory historyczne znajdujące się w salach, w wałach
Gruntownej naprawy wymaga cześć wałów. Mury przeciekają, zagrożone są zbiory historyczne znajdujące się w salach, w wałach Janusz Strzelczyk
Na remont sanktuarium dostało unijną dotację. Zakres prac jest bardzo duży. Obejmuje m.in. nieczynną Salę Papieską.

Na Jasnej Górze znów prowadzone są prace remontowe. Poprzednio przeprowadzono renowację bazyliki, przy okazji odkrywając niezwykłe ślady z historii sanktuarium.

- Podjęliśmy prace konserwatorsko-budowlane na Jasnej Górze w ramach umowy, którą podpisaliśmy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z dotacją unijną -informuje ojciec Czesław Brud, administrator klasztoru na Jasnej Górze. - Dotacja obejmuje pięć zadań. Pierwsza rzecz, którą już realizujemy, to zmiana nawierzchni i izolacji nad Salą Papieską. Od wielu lat była nieczynna, a jest bardzo potrzebna Jasnej Górze. Na tej sali organizowanych było wiele spotkań, konferencji, sympozjów.

Przed główną bramą prowadzącą na Jasną Górę trwają prace związane z przeniesieniem pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostanie on przesunięty poza chodnik i usytuowany na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Wyremontowane zostaną także kamienne schody po lewej stronie dziedzińca. Na wały prowadzą tymczasowe schody drewniane . Prace są zakrojone ma wielką skalę. Paulini nazwali projekt “Jasna Góra elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Chcą dzięki nim uczynić zabytki jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla pielgrzymów i turystów. Opis wniosku złożonego w urzędzie marszałkowskim mówi o pracach budowlano-konserwatorskich w Kaplicy Matki Bożej, w Sali Zgromadzeń im. Jana Pawła II, na wałach, w budynku klasztornym, w hospicjum, w Pokojach Królewskich, w czworoboku budynków zwanym Starym Światem.
Prace mjaą kosztować 20 mln zł. Z tego 17 mln zł to dotacja unijna. Prowadzone są także parace na wieży, ale te nie są już finanspowane z unijnej dotacji. Trwa także remont kaplicy Piusa X w krużgankach Wieczernika. Są w niej przechowywane komunikanty, a remont ma usprawnić przechodzenie księży z komunią do wiernych zgromadzonych przed szczytem.

Prace przy murach obronnych sanktuarium to renowacja integralnej części twierdzy. “Fortalitium Marianum” - tak nazwał twierdzę jasnogórską w 1639 r. król Władysław IV Waza. Jego zabiegi, mające na celu ufortyfikowanie klasztoru jasnogórskiego, były kontynuacją starań ojca i poprzednika na tronie - Zygmunta III Wazy. To on zapoczątkował wznoszenie twierdzy w 1620 r.

Były plany, by poprawić umocnienia. Na zachód od klasztoru miała powstać twierdza połączona z fortecą przez podwójny wał obronny, przez które można było prowadzić ogień.

Nic z tego nie wyszło. W 1813 r. car Aleksander I wydał rozkaz zburzenia murów twierdzy. Spędzono z wiosek ponad 2 tysiące chłopów, którzy rozebrali mury. Zachował się fragment dawnych obwarowań - Bastion św. Rocha. To właśnie tam z myślą o turystach powstała wystawa historyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!