Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na narty do Pszowa? Stok narciarski na hałdzie

Arkadiusz Biernat
To 17-hektarowy teren. Obecnie z hałdy odzyskiwany jest węgiel przez prywatną firmę, która po zakończeniu zobowiązała się do ukształtowania terenu według naszej koncepcji - mówi Marek Hawel, burmistrz miasta.
To 17-hektarowy teren. Obecnie z hałdy odzyskiwany jest węgiel przez prywatną firmę, która po zakończeniu zobowiązała się do ukształtowania terenu według naszej koncepcji - mówi Marek Hawel, burmistrz miasta. Arkadiusz Biernat
Pszów może stać się centrum narciarskim regionu. Bo któż z nas nie chciałby poszusować na stoku narciarskim zaledwie kilka lub kilkanaście kilometrów od domu? Burmistrz 15-tysięcznego miasteczka niedaleko Wodzisławia Śl. marzy, aby na hałdzie stworzyć takie miejsce. To wcale nie musi być mrzonka. Taki stok powstał m.in. na hałdzie po kopalni Bełchatów w Kamieńsku.

- To 17-hektarowy teren. Obecnie z hałdy odzyskiwany jest węgiel przez prywatną firmę, która po zakończeniu zobowiązała się do ukształtowania terenu według naszej koncepcji - mówi Marek Hawel, burmistrz miasta.

Ponadto firma po zakończeniu prac zdecydowała się przekazać miastu teren za symboliczną złotówkę (plan zagospodarowania przewiduje tutaj tereny rekreacyjne). Makieta już jest, obecnie powstaje projekt i ma być gotowy do końca roku.

- Ma to być całoroczne centrum rekreacji. Centralnym punktem ma być stok narciarski, który latem będzie służył do jazdy na deskorolkach i rolkach - tłumaczy Hawel.

Stok ma być w kształcie litery L, jego długość wyniesie 240 m. Będzie skierowany na północ, aby śnieg leżał na nim jak najdłużej. Na górę będzie prowadzić kolejka szynowa (czynna cały rok). Wokół stoku mają powstać liczne atrakcje dla dzieci, m.in. wodny plac zabaw, tor saneczkowy i ścieżki spacerowe.

Koszt inwestycji może wynieść 15 mln zł. Miasto liczy na fundusze unijne (lata 2014-2020). Jeśli to się nie uda, pozostaje partnerstwo publiczno- prywatne lub sprzedaż terenu inwestorowi zainteresowanemu takim pomysłem. Władze liczą, że pierwsze prace mogłyby ruszyć nawet w ciągu trzech lat.

Stoki, deptaki...

  • Góra Kamieńsk (obok Bełchatowa) - na północno-wschodnim stoku hałdy znajduje się sztucznie naśnieżana i oświetlana trasa narciarska. W lecie na górę można wjechać rowerem.
  • Katowice-Panewniki - hałda panewnicka jest jedną z największych na Śląsku (wys. 12 m). Trwa jej rekultywacja. Zostanie po niej 2 mln ton węgla, milion ton mułu i 16 mln ton kamienia. Do 2026 r. ma zostać zazieleniona.
  • Przezchlebie (pow. tarnogórski) - na hałdzie ma powstać park z torem wyścigowym, a także stokiem narciarskim. Jednak zanim się to stanie, spółka gminna "Hałda w Przezchlebiu" chce wybudować w tym miejscu zakład przeróbki węgla.
  • Łaziska Górne - na hałdzie Skalnej (w Łaziskach Dolnych) mieszkańcy chcą, aby powstał tor saneczkowy. Hałda zajmuje 30 ha i ma 30 m wysokości.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty