Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku kolejki pacjentów do badań są koszmarnie długie. Rezonans głowy wykonamy w 210 dni

Redakcja
Na Śląsku mamy znakomitych fachowców i nowoczesny sprzęt (w czerwcu w Gliwicach otwarto oddział onkologiczny - na zdjęciu), ale na badania onkologiczne wciąż czeka się w długich kolejkach
Na Śląsku mamy znakomitych fachowców i nowoczesny sprzęt (w czerwcu w Gliwicach otwarto oddział onkologiczny - na zdjęciu), ale na badania onkologiczne wciąż czeka się w długich kolejkach Arek Gola
Fundacja Onkologiczna Alivia podsumowała dokonania ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Minister obiecał w czerwcowym wywiadzie dla telewizji publicznej, że polscy pacjenci z końcem roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym. W przypadku tomografii komputerowej cel został osiągnięty – średni czas oczekiwania na badanie wynosi przeciętnie 29 dni. Na Śląsku to jednak wciąż 42 dni.

Wciąż dramatycznie wygląda sytuacja z dostępem do rezonansu magnetycznego. Na to badanie w trybie pilnym czeka się na Śląsku średnio 166 dni. Co gorsza, nierówności pomiędzy regionami w dostępie do badań powiększają się. Można się o tym przekonać samemu. Fundacja uruchomiła licznik dni do realizacji obietnicy ministra zdrowia.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Fundacja Onkologiczna Alivia przypomina też, że wielokrotnie publicznie przedstawiciele ministerstwa zdrowia wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Alivia w ramach programu „Skarbonka” pomaga ponad 300 pacjentom zbierać środki na wydatki związane z leczeniem.

KLIKNIJ:
Zobacz, gdzie jest najkrótsza kolejka do badania

- Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której zebrane pieniądze służą nie tylko sfinansowaniu nierefundowanych leków, lecz właśnie diagnostyki. Z informacji przekazywanych przez chorych wynika, że decydują się na taki krok przede wszystkim z powodu długiego czasu oczekiwania na badania w ramach systemu publicznego – mówi Maja Kochanowska, koordynatorka programu „Skarbonka” w Fundacji Onkologicznej Alivia.

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową. Dane Fundacji Alivia, która zbiera informacje o kolejkach do tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego dowodzą, że podjęte działania pozwoliły nieznacznie skrócić kolejki.

Dla tomografii komputerowej udało się skrócić przeciętny czas oczekiwania w trybie pilnym do 29 dni. 62 dni muszą czekać pacjenci, którzy otrzymali skierowanie w trybie zwykłym.

Nierówności pomiędzy regionami narastają. Na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym pacjenci czekają w zależności od województwa od 110 do 245 dni, w trybie pilnym – od 31 do 165 dni.

-

W województwie śląskim badanie rezonansowe głowy wykonamy w 210 dni, jamy brzusznej w 214, klatki piersiowej w 213 dni. W trybie pilnym te same badania wykonamy w średnio 165 dni. Na tomografię tych samych obszarów czeka się średnio 92 dni w trybie zwykłym, a 42 dni w trybie pilnym

- podlicza Fundacja Onkologiczna Alivia.

Na dzisiaj resort zdrowia ma około 120 dni, aby skrócić do miesiąca czas oczekiwania w trybie pilnym do badania rezonansem magnetycznym.

Przypomnijmy:
Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce od 2010 roku. Jej założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego – szukania jak największej ilości informacji na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Pomaga im gromadzić fundusze na leczenie niefinansowane ze środków publicznych: badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, środki opatrunkowe i pokrycie innych kosztów związanych z leczeniem. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, który Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl, www.Kolejkoskop.pl i Prostowraka.pl . Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych, a także określić optymalne dla siebie leczenie. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie alivia.org.pl, jak i na profilu Alivii na Facebooku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo