Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku rodzą się najnowsze technologie [ZOBACZ]

Małgorzata Węgiel
Laboratorium Wirtualnego Latania to 12 supernowoczesnych szwajcarskich symulatorów: 2 duże urządzenia treningowe przypominające kadłuby samolotów i 10 symulatorów lotów.
Laboratorium Wirtualnego Latania to 12 supernowoczesnych szwajcarskich symulatorów: 2 duże urządzenia treningowe przypominające kadłuby samolotów i 10 symulatorów lotów.
Śląscy naukowcy to absolutna czołówka europejska, ale niestety niedoceniana. Szansę na błyskotliwą karierę miał Jacek Karpiński. Niestety jego nazwisko coraz mniej mówi współczesnym. ZOBACZ, jakie technologie rodzą się na Śląsku i zapamiętaj.

Niektórzy sądzą, że gdyby urodzili się w innym czasie, w miejscu o innej szerokości geograficznej, zrobiliby taką karierę jak Bill Gates. Niestety, dziś nazwisko Jacka Karpińskiego, konstruktora pierwszego na świecie tranzystorowego analizatora równań różniczkowych AKAT-1, skanera do analizy fotografii zderzeń cząstek elementarnych i pierwszego w kraju minikomputera K-202, niewielu cokolwiek mówi.

O genialnym informatyku pamiętają za to uczniowie Technikum nr 1 w Piekarach Śl., którzy wczoraj obchodzili święto patrona szkoły, właśnie Jacka Karpińskiego.

Okazuje się, że to niejedyny informatyk, którego nazwisko warto zapamiętać. Także na Górnym Śląsku powstawała najnowsza technologia. Do panteonu śląskich informatyków trzeba zaliczyć prof. Stefana Węgrzyna, wykładowcę Politechniki Śląskiej, zajmującego się nowatorskimi badaniami z zakresu informatyki, inżynierii genetycznej i nanotech-nologii. Na naszej politechnice szlify naukowe zdobywali też m.in. prof. Thanasis Kamburelis, twórca komputerów Odra, czy dr Andrzej Zasada, konstruktor procesorów trzeciej generacji.

Rozmowa z prof. Stanisławem Kozielskim, dyrektorem Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej
Czy Śląsk jest regionem, w którym rodzą się najnowsze technologie?
Tak. W latach 70. Śląsk słynął z komputerowych systemów sterowania procesami produkcyjnymi w górnictwie i hutnictwie. Prace nad nowoczesnymi systemami prowadzone były w Zakładach Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych Przemysłu Węglowego w Katowicach. Tutaj powstały minikomputer MKJ-25 i PRS-4, sterujące m.in. procesami walcowniczymi. Informatycy z Politechniki Śląskiej tworzyli oprogramowanie właśnie do tych komputerów.

A czym dziś zajmują się informatycy z Politechniki Śląskiej?
Prowadzimy kilkanaście projektów realizowanych z funduszy unijnych, związanych m.in. z bioinformatyką czy nowoczesnymi systemami nawigacji satelitarnej. Otworzyliśmy też Laboratorium Wirtualnego Latania z dwunastoma symulatorami lotów, które służą do nauki pilotażu. Not. MLG

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!