Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na stadionie Wisły zapłonął znicz Ognia Pokoju. W Krakowie rozpoczęły się Igrzyska Europejskie 2023

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
W Krakowie rozpoczęły się Igrzyska Europejskie 2023
W Krakowie rozpoczęły się Igrzyska Europejskie 2023 Wojciech Matusik
Było momentami podniośle, ale i radośnie. Wczoraj na stadionie miejskim im. H. Reymana w Krakowie odbyła się ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich 2023. Wzięły w niej udział liczne delegacje ponad 7 tysięcy sportowców, którzy będą walczyć o 253 komplety medali. Formułę otwarcia igrzysk na zakończenie uroczystości, którą z trybun obejrzało ok. 20 tysięcy widzów, wygłosił prezydent RP Andrzej Duda. Całość uświetnił efektowny pokaz sztucznych ogni.

Igrzyska z udziałem 370-osobowej reprezentacji Polski potrwają do 2 lipca, a już dziś możemy liczyć na pierwsze medale w kajakarstwie i wspinaczce sportowej. Ogółem zawody zaplanowano w 13 miastach położonych w czterech województwach, przede wszystkim w Małopolsce.

Po przekazaniu flagi igrzysk europejskich nastąpiło wciągnięcie jej na maszt przez asystę honorową Wojska Polskiej. Przemówienia wygłosili oficjele, w tym gospodarze igrzysk marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz goście honorowi - przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos ("witam wszystkich" i "dziękuję Polsko" - to usłyszeliśmy po polsku) i na koniec prezydent RP Andrzej Duda.

To szczególne igrzyska, bo organizowane po raz pierwszy w Unii Europejskiej. To zarazem największe na świecie wydarzenie sportowe w tym roku - powiedział prezydent Duda. - Niech porusza nasze serca i dodaje sił. III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 uważam za otwarte.

Wcześniejsze wystąpienie Jacka Sasina, który we wtorek złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Rady Ministrów, zagłuszały głośne gwizdy i buczenie niosące się po całym stadionie.

W ceremonii zapalenia znicza wzięło udział ośmiu sportowców: Dawid Tomala, Marian Woronin, Zygmunt Smalcerz, Maja Włoszczowska i Robert Korzeniowski pobiegli dookoła stadionu, a po wykonaniu okrążenia Anita Włodarczyk, Marcin Oleksy i Janusz Pyciak Peciak zapalili znicz olimpijski.

Wtedy na płycie stadionu stali już sportowcy z 48 państw (plus ekipa uchodźców), którzy wkroczyli w barwnym korowodzie. To była tylko część z ponad 7 tysięcy zawodniczek i zawodników, którzy wezmą udział w igrzyskach europejskich.

Do ślubowania, w które uczestników wprowadził utwór w wykonaniu śpiewaka operowego Andrzeja Lamperta z towarzyszeniem Orkiestry Lwowskiej, przystąpili sportowcy oraz trener Jakub Chojnowski i sędzia Agnieszka Drabik.

Podniośle było od momentu wniesienia polskiej flagi i odśpiewania polskiego hymnu już na samym początku tej przydługiej, trwajacej ponad 2,5 godziny ceremonii. Po części artystycznej, której skrócony opis dla zainteresowanych proponujemy poniżej, nastąpiło wniesienie flagi przez asystę honorową Wojska Polskiego.

Na telebimach zaprezentowano osiągnięcia Polski w świecie sportu oraz sylwetki najbardziej utytułowanych polskich sportowców: Haliny Konopackiej, Justyny Kowalczyk, Janusza Kusocińskiego, Ireny Szewińskiej, Roberta Kubicy, Adama Małysza, Roberta Korzeniowskiego, a z aktualnie występujących Anity Włodarczyk, Roberta Lewandowskiego oraz Igi Świątek.

Wcześniej nastąpiła prezentacja maskotek: Sandra i Krakusek zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym w ubiegłym roku, otwartym dla młodych ludzi z całej Europy w wieku od 5 do 15 lat.

Obejrzeliśmy film prezentujący Małopolskę oraz Kraków, Tarnów, Krynicę-Zdrój, Oświęcim, Nowy Sącz i Zakopane – miasta partnerskie Igrzysk. Film z lotu ptaka pokazywał najpiękniejsze miejsca Małopolski i jej tradycyjne symbole: czerwone korale, ciupagę, obwarzanka. Motyw muzyczny nawiązywał do krakowskiego hejnału.

Na arenie pojawiło się kolejno siedem ruchomych inscenizacji ilustrujących polskie legendy oraz ważne momenty i postacie z naszej historii. Na płytę stadionu wjechało siedem wozów, każdy w osobnej barwie, nawiązującej do treści przekazu. Nad areną krążył biały orzeł. Muzykę do całości widowiska skomponował Krzysztof Maciejowski.

Dwa największe symbole Krakowa, miasta-gospodarza III Igrzysk Europejskich, to legenda o Hejnale Krakowskim, który do dziś rozbrzmiewa z wieży Kościoła Mariackiego przy Rynku Głównym oraz legenda o Lajkoniku. Nie mogło więc zabraknąć odniesień do tych symboli.

W trakcie imprezy obejrzeliśmy trzy minirecitale. Artystom łączącym je był Tribbs, basista i kompozytor, najmłodsza gwiazda występująca w muzycznej odsłonie ceremonii. Stworzył on w poszczególnych recitalach trzy duety.

Pierwszy recital nawiązywał do korzeni – etnicznych tradycji i ludowej kultury. Usłyszeliśmy czerpiący inspiracje z brzmień Podhala zespół Zakopower oraz pochodzący z Beskidu Żywieckiego Golec uOrkiestra.

Następnie na scenę wkroczył Kalush – ukraiński zespół hip hopowy z miasta Kałusz, zwycięzca 66. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Widowisko „Słynni Polacy” okazało się przestrzenną instalacją inspirowaną rzeką Wisłą, uformowana przez tancerzy i performerów Art Color Ballet. Na głównej scenie zagrał Leszek Możdżer. Rozbrzmiał też dźwięk Dzwonu Zygmunta z Wieży Zygmuntowskiej w katedrze na Wawelu.

Tancerze-performerzy tworzący rzekę Wisłę zapalili światełka – tak utworzyli świetlistą rzekę światła nawiązującą formą do spontanicznie tworzących się w polskich miastach po śmierci Jana Pawła II wielokilometrowych pochodów uformowanych z wiernych niosących zapalone świecie i lampiony. Głos papieża też został wkomponowany w widowisko.

Drugą odsłoną muzyczną ceremonii był recital prezentujący najmłodsze pokolenie artystów wykonujących różne style i gatunki muzyczne. Tym razem Tribbs utworzył duet z młodym czeskim twórcą Benem Cristovao. Pojawiły się także Daria ze Śląska i Roxie Węgiel z utworem „Anyone want to be”. W ostatniej odsłonie muzycznej sceny wzięli udział Krzysztof Cugowski, T. Love i Bednarek. Z tym ostatnim artystą Tribbs utworzył ostatni duet muzyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera