Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na urodziny Biblioteki Śląskiej Kongres Kultury Książki

Martyna Dyszka
Marzena Bugała
Wczoraj rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów 90-lecia istnienia Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Na trzydniowy Krajowy Kongres Kultury Książki, który potrwa do jutra, zjechali się bibliotekoznawcy i naukowcy z całej Polski. Głównym tematem wykładów i rozmów jest oczywiście książka, ale w przeróżnych aspektach.

- Piątkowa sesja poświęcona będzie 80. rocznicy urodzin Sylvii Plath i 14. rocznicy śmierci Teda Hughesa, czyli niezwykłej parze poetów - mówi Aneta Satława, kierowniczka działu promocji Biblioteki Śląskiej.

W jutrzejszym kongresie wezmą udział m.in. znakomita brytyjska poetka prof. Anne Stevenson oraz dr Tara Bergin z Irlandii. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12 w siedzibie BŚ przy pl. Rady Europy 1 w Katowicach, wstęp jest bezpłatny.

Za miesiąc, 24 listopada, odbędzie się zakończenie obchodów urodzin biblioteki. Z tej okazji w finałowym koncercie pt. "Dziewięć dekad bibliotecznych w literaturze i piosence" wystąpią adepci Akademii Muzycznej, którzy zaśpiewają największe przeboje ostatnich dziewięciu dekad.

- Do obchodów przygotowywaliśmy się cały rok, a frekwencja w pierwszym dniu kongresu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - opowiada kierownik działu promocji BŚ.

Pierwsze wydarzenia związane z 90-leciem powstania biblioteki odbyły się w lutym.

- Staraliśmy się, by w obchodach wzięli udział znane osobistości i udało nam się zaprosić m.in. Marcina Kydryńskiego i Marek Niedźwieckiego - mówi Aneta Satława.

Biblioteka Śląska jest najstarszą polską książnicą na Górnym Śląsku. W pierwszym roku swojej działalności w jej zbiorach znajdowało się około tysiąca woluminów. Obecnie jej księgozbiór liczy ponad 2,2 miliona. Pierwotnie, od 1922 roku, biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Ligonia 7. Dwanaście lat później przeniosła się na ul. Francuską 12. Gmach niestety od początku nie spełniał potrzeb rozrastającej się biblioteki. Z każdym rokiem zwiększał się księgozbiór i przybywało czytelników. Nie tylko brakowało miejsca na przechowywanie cennych zbiorów, ale również nie było możliwości konserwacji wiekowych książek. W końcu, w czerwcu 1989 roku, rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej siedziby biblioteki. Dwa lata później wkopano kamień węgielny pod fundamenty budynku.

Nowoczesna, znakomicie wyposażona i nieodstająca od światowych standardów biblioteka przy pl. Rady Europy, została otwarta dokładnie 24 października 1998 roku. Od tamtej pory jej dyrektorem jest prof. Jan Malicki.

Historię książnicy można oglądać w sali Albertynka na wystawie pt. "Z dziejów Biblioteki Śląskiej".


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!