Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Kazimierza Kutza została przyznana po raz drugi. Laureatem został Szczepan Twardoch. Mamy też Ambasadora Śląska

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Nagroda im. Kazimierza Kutza została przyznana po raz drugi. Laureatem został Szczepan Twardoch. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nagroda im. Kazimierza Kutza została przyznana po raz drugi. Laureatem został Szczepan Twardoch. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Na uroczystej gali w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wręczono Nagrodę im. Kazimierza Kutza przyznawaną przez Teatr Śląski, Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski. Laureatem II edycji konkursu został Szczepan Twardoch.

- Nie ukrywam, że to jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu. Druga edycja Nagrody Kazimierza Kutza, który był wspaniałym człowiekiem - tymi słowami otworzył uroczystą galę Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. - Dziś mamy dziewięćdziesiątą trzecią rocznicę urodzin Kazimierza Kutza. Zawsze obchodził je tutaj, na scenie Teatru Śląskiego - przypomniał Robert Talarczyk

Na inaugurację uroczystości głos zabrał również Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

- Nie ma go wśród nas, ale jest z nami, właśnie dzięki tej nagrodzie. Był znakomitym artystą, społecznikiem i politykiem. Wszyscy kandydaci doskonale wpisują się w te cechy. Poprzez swoje zaangażowanie, kierują nami i robią to tak, jak Kazimierz Kutz - mówił ze sceny Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

Po raz pierwszy w ramach Nagrody Kazimierza Kutza, jury przyznało również specjalne wyróżnienie za promocję regionu. Honorowym tytułem Ambasadora Śląska nagrodzony został prof. Tadeusz Sławek, intelektualista, poeta, były rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Co to znaczy być ambasadorem Śląska? To być Ambasadorem Śląska w Europie i odwrotnie. Bez Europy nie ma Śląska, a Śląsk również wiele znaczy dla kontynentu. Europa to dobro, które obdarzyło nas wieloma latami pokoju. Obym nie powiedział tego w złą godzinę, wszyscy widzimy, co dzieje się na wschodzie - mówił ze sceny Tadeusz Sławek, wyróżniony tytułem "Ambasadora Śląska".

W tym roku do Nagrody im. Kazimierza Kutza nominowani zostali:

  • Joanna Helander, fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka,
  • Tomasz Konior, architekt,
  • Zbigniew Rokita, pisarz,
  • Wojciech Smarzowski, reżyser filmowy,
  • Szczepan Twardoch, pisarz.

- Wymyślając tę nagrodę szukaliśmy oryginalnej formuły. Samych nagród literackich jest w Polsce ponad setka. Na szczęście, patronem jest Kazimierz Kutz, dlatego szukamy takich twórców, których dzieła wywierają na nas wyraźny, mocny wpływ i pokazują jak ulepszać nasze życie - zaznaczał prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Następie na uroczystej gali przedstawiono sylwetki nominowanych, po czym ogłoszony został werdykt jury. Laureatem drugiej edycji nagrody im. Kazimierza Kutza został Szczepan Twardoch.

- Potrzeba ratowania duchowości Śląska jest wciąż bardzo aktualna, któż lepiej to rozumie, niż kiedyś Kutz, a dziś Twardoch - mówił w laudacji prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, członek kapituły przyznającej nagrodę.

Pisarza wyróżniono za powieść "Pokora", wydaną nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2020 roku.

- Kazimierz Kutz tak, jak każdy prawdziwy, wielki artysta, był organizatorem zbiorowej wyobraźni. Był pierwszym, który pokazał Górny Śląsk w kinie. Przez to wszyscy jesteśmy mu dłużni. Wyznaczył drogi myślenia o Górnym Śląsku obrazami. Od tego czasu te drogi poprowadziły nas w różne miejsca, ale to właśnie Kazimierz Kutz rozpoczął ten proces. Póki na świecie i w naszych głowach, będzie takie miejsce, jak Górny Śląsk, póty nie zginie Kazimierz Kutz.

Po przemowie laureata nagrody, głos ponownie zabrał gospodarz wydarzenia, Robert Talarczyk. Okazało się, że werdykt jury nie zapadł jednomyślne, a w toku obrad pojawiło się silne votum separatum. Zwycięzca ostatecznie został wyłoniony większością głosów. Dyrektor Teatru Śląskiego poprosił o zabranie głosu Iwonę Świętochowską-Kutz.

- Ja Cię nie wystawiam, po prostu chcę pokazać, że mamy tu demokrację i o wszystkim możemy porozmawiać – powiedział Robert Talarczyk oddając mikrofon żonie patrona nagrody.

Iwona Świętochowska-Kutz zaznaczyła, że jej sprzeciw nie odnosił się do dokonań artystycznych Szczepana Twardocha, a do niektórych jego komentarzy dotyczących m.in. osób biorących udział w marszach Komitetu Obrony Demokracji.

Nagroda im. Kazimierza Kutza przyznawana jest przez Teatr Śląski, Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski. Wyróżnienie na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów łączących działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi.

Nie przeocz

Członkami Kapituły Nagrody są m.in. osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ – dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, a także dr Jerzy Illg – nauczyciel akademicki, publicysta i krytyk literacki, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź – medioznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Poniżej przedstawiamy pełen skład Kapituły:

  • Halina Bieda,
  • prof. dr hab. Antoni Cygan,
  • dr hab. Krystyna Doktorowicz,
  • prof. UŚ, prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź,
  • dr Jerzy Illg,
  • Aleksandra Klich,
  • Dariusz Kortko,
  • prof. dr. hab. Ryszard Koziołek,
  • dr Marcin Krupa,
  • Olgierd Łukaszewicz,
  • Ewa Niewiadomska,
  • dr Jacek Siebel,
  • Edyta Sytniewska,
  • Iwona Świętochowska-Kutz,
  • Robert Talarczyk – przewodniczący,
  • Piotr Zaczkowski.

Laureatką pierwszej edycji Nagrody przyznanej 16 lutego 2021 roku, w dniu urodzin Kazimierza Kutza, została Anna Dymna - wybitna aktorka, założycielka fundacji "Mimo Wszystko". Fundatorem nagrody, czyli 50 tys. zł i statuetki wykonanej według projektu Erwina Sówki, jest miasto Katowice.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera