Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbogatsze miasta w województwie śląskim z największymi dochodami do budżetu. Sprawdź, jakie kwoty wpłynęły do samorządów miejskich!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Dochód do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 7 952 złote
Dochód do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 7 952 złote Materiał prasowy
Najbogatsze miasta w Śląskiem z największymi dochodami do budżetu uwzględniono w rankingu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Zestawienia przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje Krynica Morska, mieszcząca się w województwie pomorskim. Dalej znajduje się położona w tym samym regionie Łeba, a następnie Dziwnów w zachodniopomorskim. Na czwartej pozycji mieści się Mielno, znajdujące się również w województwie zachodniopomorskim. To w tych polskich miastach odnotowano największe dochody do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca w skali całego kraju. W zestawieniu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się w pierwszej rankingowej setce, ale spadła tam na 49 miejsce z zajmowanego rok wcześniej 40. Pierwszy z ośrodków miejskich, mieszczących się w Śląskiem widnieje na ogólnopolskiej liście pod numerem 36, zaś następnym są Katowice. Warto dodać, że w rozpoczynającej ranking setce polskich miast większość z nich stanowią te, które położone są w województwach dolnośląskim, pomorskim, zachodniopomorskim i mazowieckim. Jeśli chodzi o liczbę ośrodków, reprezentujących nasz region, to znajdziemy tam dokładnie 7 miast. Sprawdź, jakiej wysokości kwoty w przeliczeniu na jednego mieszkańca wpłynęły do samorządów miejskich!

Dochody do budżetu miast w skali ogólnopolskiej

Ranking ogólnopolski, w jakim uwzględniono miasta z największymi dochodami do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku. W zestawieniu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl największe kwoty odnotowano wówczas w Krynicy Morskiej, gdzie wysokość wpływów do samorządu miejskiego znalazła się na poziomie 26 090 złotych. Co ciekawe, na przeciwległym biegunie znajduje się Miasteczko Krajeńskie w województwie wielkopolskim. Na drugim miejscu na liście ogólnokrajowej widnieje Łeba z sumą 17 912 złotych. Trzecia oraz czwarta pozycja należą kolejno do Dziwnowa i Mielna, gdzie wartość pozyskanych do budżetu środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła odpowiednio 17 223 oraz 16 051 złotych. Warto też dodać, że w pierwszej setce polskich miast, większość z nich stanowią te, które mieszczą się w województwach dolnośląskim, pomorskim, zachodniopomorskim i mazowieckim. Stolica naszego państwa znalazła się na 19 miejscu w rankingu ogólnopolskim, a dochód do miejskiego budżetu odnotowano tam na poziomie 11 360 złotych. Ponadto, największe wpływy do budżetu w skali całego kraju stwierdzono w województwie mazowieckim, natomiast na przeciwległym biegunie widnieje opolskie. Jeśli zaś chodzi o wskaźnik ogólny dla Polski, to w naszym kraju w 2022 roku odnotowano go na poziomie 7 668 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dane dla poszczególnych regionów w Polsce:

  • województwo mazowieckie: 8,703 zł
  • województwo dolnośląskie: 7,929 zł
  • województwo pomorskie: 7,857 zł
  • województwo łódzkie: 7,768 zł
  • województwo zachodniopomorskie: 7,695P zł
  • województwo śląskie: 7,613P zł
  • województwo kujawsko-pomorskie: 7,500 zł
  • województwo małopolskie: 7,497 zł
  • województwo wielkopolskie: 7,427 zł
  • województwo podlaskie: 7,390 zł
  • województwo lubuskie: 7,347 zł
  • województwo lubelskie: 7,185 zł
  • województwo świętokrzyskie: 7,152 zł
  • województwo warmińsko-mazurskie: 7,053 zł
  • województwo podkarpackie: 7,006 zł
  • województwo opolskie: 6,896 zł

Stolica naszego regionu w pierwszej setce w rankingu ogólnopolskim

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica województwa śląskiego mieści się na 49 pozycji w ogólnopolskim zestawieniu, zawierającym dane o dochodach do miejskich budżetów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nadal więc znajduje się w pierwszej rankingowej setce, ale na 49 miejsce spadła z zajmowanego rok wcześniej 40. W otwierającym ranking zestawieniu polskich miast znajdziemy w sumie 7 ośrodków, znajdujących się w naszym regionie. Pierwsze ze śląskich miast widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 36, zaś następnym są Katowice. Co ciekawe, na przeciwległym biegunie względem ośrodka, w jakim stwierdzono największe dochody do miejskich budżetów znajdują się Włodowice. Ponadto, w zestawieniu ogólnopolskim znajdziemy również takie miasta, jak między innymi Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Bielsko-Biała, czy Rybnik. Warto też wspomnieć, że kwoty, podane dla dwóch śląskich ośrodków, znajdujących się najwyżej na liście ogólnokrajowej wynoszą kolejno 9 859 oraz 9 606 złotych. Różnica pomiędzy dochodami do budżetu pierwszego z nich a zajmującej czołowe miejsce Krynicy Morskiej wynosi 16 231 złotych.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największymi wpływami do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Sprawdź, jakiej wysokości kwoty wpłynęły do samorządów miejskich!

Miasta w Śląskiem z największymi dochodami do budżetu. Sprawdź!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty