Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy numer periodyku "CzasyPisma" z ciekawymi materiałami. II wojna światowa, jakiej nie znacie, przemysł na Górnym Śląsku

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
We wtorek 22 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja najnowszego numeru periodyku popularnonaukowego „CzasyPisma“, nr 1(21)/2022Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
We wtorek 22 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja najnowszego numeru periodyku popularnonaukowego „CzasyPisma“, nr 1(21)/2022Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Krzysztof Łojko/IPN
We wtorek 22 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja najnowszego numeru periodyku popularnonaukowego „CzasyPisma“, nr 1(21)/2022. W dyskusji o najnowszym numerze periodyku wzięli udział: dr hab. Adama Dziuba (OBBH IPN Katowice, redaktor periodyku), dr Konrad Graczyk (zastępca dyrektora BBH IPN) oraz dr Mirosław Węcki (OBBH IPN Katowice/Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Najnowszy numer periodyku "CzasyPisma" z ciekawymi materiałami

W najnowszym numerze zamieszczony został ciekawy pakiet tekstów o II wojnie światowej na obszarze Górnego Śląska. Przypominają one tragedię ludności uciekającej przed okupacją i bombardowaniami.

Zapraszamy do lektury artykułów o Polakach przybywających w 1939 r. na Węgry oraz o Niemcach opuszczających zbombardowane domy i ewakuujących się na Górny Śląsk. Opisane zostało też bestialstwo Armii Czerwonej, wkraczającej na te tereny w 1945 r. Odrębnym zagadnieniem przywołanym w numerze jest serwilizm niektórych mieszkańców regionu, służących w zbrodniczych formacjach lub wysługujących się okupantom - zachęca do lektury katowicki IPN.

W środku periodyku znajdziemy także teksty o załodze KL Auschwitz, artykuł o zniemczeniu polsko brzmiących nazwisk funkcjonariuszy nazistowskiego reżimu oraz tekst o ślubie w „obrządku narodowosocjalistycznym”. Zamieszczony został też fragment ważkiej książki Götza Aly’ego i Susanne Heim o „naukowych” wizjach przyszłości prowincji górnośląskiej, obejmujących przebudowę społeczną oraz utworzenie niewolniczego kombinatu w Auschwitz wraz z obozem śmierci i „rezerwatami” dla polskich robotników.

Co można znaleźć w nowym periodyku?

Możemy też przeczytać o ratowaniu z zagłady zagłębiowskich Żydów, o straceniach w katowickim więzieniu i zatrudnionych tam katach. W numerze znajdują się też charakterystyki kilku konspiratorów i organizacji podziemnych, teksty o górnośląskim przemyśle w służbie narodowego socjalizmu oraz o przekształcaniu niemieckiego lotnictwa cywilnego w wojskowe. Ciekawostką jest analiza funkcjonowania kadr NSDAP w Karniowie na Śląsku Opawskim.

"CzasyPismo" to półrocznik, mający popularyzować badania historyczne nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich. Szczególny nacisk położony został na problematykę funkcjonowania systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu i ich oddziaływania na społeczeństwo regionu. Wynika to z misji Instytutu Pamięci Narodowej – wydawcy tego pisma. Nie oznacza to jednak zawężenia tematyki wyłącznie do kwestii politycznych – przeciwnie, pismo ma ukazać możliwie szerokie spektrum zjawisk – sfery kultury, religii, gospodarki, życia codziennego, obyczajowości.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera