Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza świątynia województwa śląskiego to kościół NSPJ w Piekarach Śląskich

Joanna Wozińska
Najpiękniejsza świątynia województwa śląskiego to kościół NSPJ w Piekarach Śląskich
Najpiękniejsza świątynia województwa śląskiego to kościół NSPJ w Piekarach Śląskich ARC
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich wygrał nasz plebiscyt. W przyszłym roku parafia będzie świętować 100-lecie. Słynie z rekordowej liczby relikwii

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich, dzielnicy Piekar, będzie 25 listopada 2015 świętował jubileusz 100-lecia konsekracji. Parafia już teraz zafundowała sobie z tej okazji niezwykły prezent, wygrywając plebiscyt "Dziennika Zachodniego" i portalu naszemiasto.pl na najpiękniejszą świątynię w województwie śląskim. Bo 41.542 głosy oddane na piekarski kościół to w znacznej mierze zasługa parafian: obecnych i dawnych.

- Jest na pewno wiele ładniejszych kościołów od naszego, chociażby kościoły zabytkowe. Ale wiem, że z pewnością posługuję w najpiękniejszej wspólnocie - stwierdza ks. Henryk Foik, proboszcz parafii.

Dlaczego jest ona taka wyjątkowa? Katarzyna Bazan, młoda parafianka, przypomina, że kościół tworzą ludzie. - Mimo że jesteśmy w różnym wieku, reprezentujemy różne profesje, to przychodzimy tutaj, by być razem, tworzymy jedność, wspólnotę, w której każdy daje coś z siebie.

Joanna Idzik dodaje: - To, że gromadzimy się w kościele, nie jest spowodowane faktem, że jest on "trendy". My przychodzimy do kościoła nie kierując się modą. Jesteśmy w nim cały czas. I to jest podstawa - dodaje.

Ks. Tomasz Gojny, wikariusz parafii pytany o to, jak to jest posługiwać w najpiękniejszym kościele w województwie, mówi po prostu, że to wielka radość.

- Przy okazji takich konkursów widać, jak zawiązuje się wspólnota między ludźmi. W tym konkursie, myślę, że nie chodziło o wybór najpiękniejszego kościoła jako budynku, ale raczej wspólnoty, która tworzy się wokół Kościoła, bo gdyby nie było ludzi, nie byłoby wspólnoty - zaznacza Ks. Tomasz Gojny.

O to, na czym polega wyjątkowość parafii, zapytaliśmy również Czesława Włoczka. - Przede wszystkim na tym, że jest to dosyć stara parafia, mała, ale bardzo zintegrowana. Ludzie żyją tu blisko Kościoła, z dziada pradziada, i dbają o swoją świątynię. W tym miejscu, gdzie dzisiaj stoi kościół, był niegdyś krzyż, który w tej chwili znajduje się na cmentarzu - wyjaśnia pan Czesław.
Parafianie z Brzezin należeli niegdyś do 3 parafii. Swoją świątynię zbudowali w 1915 roku.

Pierwszym proboszczem był ks. Sylwester Bacia. To, że parafia potrafiła się zmobilizować i wygrać plebiscyt DZ, to nie przypadek. Historia parafii dowodzi, że już dawniej parafianie potrafili walczyć o swoją świątynię. Czesław Włoczek przypomina, że gdy kościół powstawał, wokół była bieda, trwała wojna. Ale kiedy arcybiskup wrocławski przyjechał na konsekrację kościoła, z uznaniem podkreślał, że ludzie własnymi rękami wybudowali takie "gmaszysko".


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!