Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Śląskiem. Która podoba się Wam najbardziej? Zobaczcie galerię zdjęć

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W katowickich Panewnikach znajduje się największa w Europie tradycyjna szopka. Godzinami można przyglądać się wystawionym tam figurom i scenkom rodzajowym, wciąż odnajdując nowe elementy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W katowickich Panewnikach znajduje się największa w Europie tradycyjna szopka. Godzinami można przyglądać się wystawionym tam figurom i scenkom rodzajowym, wciąż odnajdując nowe elementy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Gdzie są najpiękniejsze bożonarodzeniowe szopki w województwie śląskim? Boże Narodzenie to okres obfitujący w wiele symboli. Jednym z nich są świąteczne szopki. Ta wielowiekowa tradycja przyjęła się również w Polsce, gdzie niemal w każdym kościele znajduje się misterium odtwarzające wydarzenia z Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat. Również w województwie śląskim ta tradycja jest kultywowana – wskazać wystarczy chociażby szopkę w bazylice w Panewnikach, największą w Europie czy wspaniałą szopkę na Jasnej Górze. Te i inne zobaczycie w naszej galerii!

To najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Śląskiem

Żłobki i żywe szopki to tradycja sięgająca początków chrześcijaństwa. Motyw ten zaczął pojawiać się w symbolice religijnej już w IV wieku, kiedy to dzień przesilenia zimowego uznano za święto kościelne i ustanowiono wtedy obchody narodzin Chrystusa. Wraz z świętem zaczęto używać symbolicznego przedstawiania żłobka w ikonografice. Za sprawą św. Hieronima symbol ten wzbogacono o kolejne postaci biblijne i rozpropagowano na teren całego ówczesnego cesarstwa rzymskiego, a stamtąd – na wszystkie kraje chrześcijańskie świata.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Za pierwszą żywą szopkę uważa się tę stworzoną przez św. Franciszka z Asyżu, który w włoskim Grecco w jaskini skalnej urządził pierwsze w historii misterium bożonarodzeniowe z udziałem aktorów, by przybliżyć prostej, niepiśmiennej lokalnej ludności historię narodzenia Pańskiego. Po śmierci świętego zwyczaj ten został poprzez zakon franciszkanów rozpropagowany na cały ówczesny świat chrześcijański.

Tradycja ta jest do dzisiaj kontynuowana także w Polsce. Zwyczaj wystawiania szopek bożonarodzeniowych kultywowany jest niemal w każdej parafii. Te przybierają niekiedy naprawdę pokaźne rozmiary – takie jak największa w Europie szopka w bazylice w Panewnikach. Równie często towarzyszą im żywe szopki, z udziałem osób wcielających się w postaci biblijne i żywych zwierząt.

Zebraliśmy zdjęcia najpiękniejszych szopek w województwie śląskim. Jeżeli możecie, odwiedźcie je „na żywo” – zapewniamy, każda z nich robi naprawdę ogromne wrażenie!

Tłumy do oglądania szopki na Jasnej Górze. Aby wejść do środka trzeba swoje odstać. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Częstochowa. Tłumy do oglądania ruchomej szopki na Jasnej Gó...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera