Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia minionego roku na Jasnej Górze

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Jasna Góra wciąż jest bardzo ważnym miejscem na mapie polskich sanktuariów. W minionych dwunastu miesiącach przybyło do Jasnogórskiej Królowej Polski ok. 3,6 mln pielgrzymów.

Jasna Góra pozostaje ciągle ważnym miejscem na mapie Kościoła w Polsce. W minionych dwunastu miesiącach przybyło do Jasnogórskiego Sanktuarium ok. 3,6 mln pątników. Tylko w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych i rolkowych i konnej dotarło około 87 tys. osób. Najliczniejszymi Pielgrzymkami Pieszymi w 2023 roku były: 41. Tarnowska - 5 497 osób, 44. Radomska - 5 tys. 215, 42. Krakowska - 4,5 tys. i 312. Warszawska - 4,3 tys. pątników.

- Mijający rok przyniósł wzrost liczby pielgrzymów o prawie 1,1 mln w stosunku do roku poprzedniego. Wciąż nie są to jeszcze liczby z okresu przed pandemią, jednak wzrost jest widoczny – powiedział rzecznik prasowy Jasnej Góry, ojciec Michał Bortnik.

Rodzinnie, grupowo, indywidualnie

- Fenomen pielgrzymowania trwa. Letnie piesze pielgrzymowanie rozwija się, ale i przeobraża. Szczególnie w pieszych pielgrzymkach coraz więcej przybywa rodzin i młodzieży. Byli też i tacy, którzy uczestnictwa w takiej formie pielgrzymki doświadczyli pierwszy raz w życiu. Ten nowy trend w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce określono hasłem: „pielgrzymuj, ile możesz”. Powyższe przykłady pokazują wyraźnie, że pielgrzymowanie nigdy nie minie a to jest również wyzwanie dla nas – paulinów. Zobowiązuje nas to do jeszcze lepszego przygotowywania się na przyjęcie pątników - dodał rzecznik jasnogórskiego sanktuarium.

Szczególną grupą młodych, która rokrocznie przybywa z modlitwą do Matki Bożej Jasnogórskiej są maturzyści. Docierają do Częstochowy ze wszystkich diecezji. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zawierzają egzamin dojrzałości i kolejny etap swojej drogi życiowej. Nieco młodsi od nich – uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych – zawierzają egzamin ósmoklasisty a starsi, jak np. 1400 kleryków z Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych dziękują za powołanie i proszą o dalszą opiekę. Rok 2023 był pierwszym rokiem ogólnopolskich pielgrzymek: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Rok 2023 pod znakiem jubileuszy

Rok 2023 przebiegał pod znakiem jubileuszy: 70-lecia Apelu Jasnogórskiego i 350. rocznicy śmierci oraz 420. urodzin o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry czasu potopu szwedzkiego. Kolejnym, zauważonym jubilatem był wydawany od 40 lat przez Ojców Paulinów dwumiesięcznik „Jasna Góra”.

70 lat Apelu Jasnogórskiego
W roku 2023 obchodzona była na Jasnej Górze 70 rocznica modlitwy apelowej. Ojciec Michał Bortnik przypomniał, że jedną z form obchodów tego jubileuszu były konferencje naukowo-pastoralne. Fenomen Apelu rozpatrywano z kilku perspektyw: historycznej, teologiczno-pastoralnej, socjologicznej, kulturoznawczej i medialnej. Uznano jego wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski, jako modlitwy głęboko zakorzenionej w świadomości polskich katolików. Wskazano też niezwykle ważną rolę tej modlitwy w budowaniu wspólnoty, czemu pomaga internetowa i telewizyjna transmisja Apelu na cały świat. Rozważania na temat istoty tej jasnogórskiej, wieczornej modlitwy, zwartej w słowach „Jestem - Pamiętam – Czuwam” podejmowali również wędrujący do sanktuarium pątnicy.
Wyjątkowy charakter miał uroczysty koncert zorganizowany przez Telewizję Polską: „Modlitwa Pokoleń”. Odbył się on dokładnie 8 grudnia, więc w dzień pierwszego Apelu. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda i Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Rok ojca Augustyna Kordeckiego
Podwójny jubileusz – 350 rocznica śmierci i 420 rocznica urodzin - spowodował, że miniony rok uznany został Rokiem o. Augustyna Kordeckiego – niezłomnego obrońcy Jasnej Góry w czasie szwedzkiego potopu. Na tę okoliczność przygotowano m.in. wystawę plenerową, na której zaprezentowane zostały unikatowe zdjęcia z archiwum jasnogórskiego i opisy najważniejszych wydarzeń z życia o. Kordeckiego. Projekt i opracowanie graficzne wystawy przygotowali uczniowie Technikum nr 4 przy Zespole Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry zorganizowano koncert podczas którego zabrzmiały m.in. „Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski” Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.
Jubileusze Apelu i o. Kordeckiego uczciła w sposób szczególny Poczta Polska, wprowadzając do emisji znaczki z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Jestem, Pamiętam, Czuwam” oraz serie pt. „Ojciec Augustyn Kordecki - bohaterski przeor i obrońca Jasnej Góry”.

Dziękczynienia i prośby

Zakończony właśnie rok był w jasnogórskim sanktuarium także czasem dziękczynienia za beatyfikację Rodziny Ulmów, która straciła życie za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez niemieckich zbrodniarzy w czasie II wojny światowej - 23.03. 1944 r. - we wsi Markowa. Jasna Góra przygotowywała się do tej beatyfikacji przez cały miniony rok. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny, która odbyła się podczas wrześniowej Pielgrzymki Rodzin przy relikwiach Nowych Błogosławionych. Od Jasnej Góry rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Męczenników po Polsce.
Również przez cały 2023 rok odbywały się w jasnogórskim sanktuarium „czuwania z bł. Prymasem w domu Matki”. Modlono się podczas nich o łaskę kanonizacji prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
W ubiegłym roku Jasna Góra, podobnie, jak w latach poprzednich, mocno była wpisana w modlitwę Kościoła Powszechnego. Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów. Paulini z Częstochowy ponownie włączyli się w kampanię Red Week, organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Szczególnie zaangażowano się w pomoc chrześcijanom, w ramach kampanii "S.O.S dla Ziemi Świętej".

Wyróżnienia

W związku z obchodami 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, Jasna Góra, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, otrzymała w 2023 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej. Innym, zeszłorocznym wyróżnieniem dla Sanktuarium była nagroda FRYDERYKA, jaką otrzymał za muzyczny Album Roku w kategorii Muzyka Dawna Marcin Żebrowski. Do swoich kompozycji wykorzystał artysta muzykę ze zbiorów Jasnej Góry. Powstał z nich album „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” - „Nieszpory na święto Nawiedzenia NMP”.

Statystyki Kustosza i Biura Prasowego Jasnej Góry

W bieżącym roku zaobserwowano po raz kolejny tendencję wzrostową liczby osób korzystających z oferty Jasnogórskiego Centrum Informacji w Sanktuarium. Jasnogórscy przewodnicy oprowadzili grupy z 71 krajów. Ogólna liczba pielgrzymów korzystających z usług przewodnickich wzrosła w stosunku do 2022 r. o prawie 15 tysięcy. Kapłani udzielili na Jasnej Górze 2 mln. 900 tys. Komunii Świętych. Sakrament małżeństwa zawarły na Jasnej Górze 24 pary a ochrzczono 31 dzieci. W Księdze Wotywnej zarejestrowano 815 wot dziękczynno-błagalnych.
W cotygodniowej, sobotniej nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 460.000 kartki z prośbami i podziękowaniami a do Księgi Modlitwy Apelowej wpisano 58.000 próśb. Z pomocy Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego działającego przy ul. Św. Barbary 6, korzysta tygodniowo ok. 150 osób.

Ołtarz i konfesjonał

Podsumowując miniony rok, przeor Jasnej Góry, ojciec Samuel Pacholski podkreślił, że życie częstochowskiego Sanktuarium wyznaczają dwie rzeczywistości: Eucharystia i konfesjonał.
- Wiele wydarzeń miało miejsce w minionym roku, ale wszystko się koncentruje wokół dwóch rzeczywistości ołtarz, czyli sprawowanie Mszy św. i sakrament pokuty i pojednania - tak charyzmat Jasnej Góry określił św. Jan Paweł II . To jest najważniejsze - dać słowo Boga i Sakramenty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera