Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napoje energetyczne tylko dla dorosłych. Kiedy wejdzie w życie, kogo obejmie? Kary nawet do 500 tys. złotych! Sprawdź ich szkodliwe skutki

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE unsplash
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. Jego naruszenie zakłada bardzo wysokie kary grzywny. Kiedy wejdzie w życie, kogo obejmie i jakie zakłada kary? Jakie są skutki uboczne picia energetyków? Na te i inne pytania - odpowiadamy.

Spis treści

Napoje energetyczne tylko dla dorosłych

W czwartek, 9 lutego 2023 roku do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia. Nie będzie go można sprzedawać na terenie szkół i placówek oświatowych. Ponadto nie wolno będzie wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Za naruszenie przepisów obowiązywać będą wysokie kary grzywny.

Czym są napoje energetyzujące i jaki wpływ mają na zdrowie dzieci

Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj:

Założenia projektu

Wnioskodawcą projektu jest Minister Sportu Kamil Bortniczuk. Podpisali ją posłowie PIS oraz niezrzeszeni. Zmiany zakładają zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny oraz kofeiny osobom niepełnoletnim, oraz sprzedaży na terenie szkół. Oprócz tego zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące reklamowania produktów tego typu. Nowelizacja Ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Reklamy energetyków tylko w nocy

Według nowego projektu reklamy napojów energetyzujących nie będą mogły być ogłaszane w mediach w godz. 6-22. Ponadto zakłada on również obostrzenia dotyczące przekazu reklamowego tych napojów. Nie będzie ona mogła być kierowana do dzieci i młodzieży, ani przedstawiać produktu jako napój wpływający pozytywnie na atrakcyjność seksualną czy jakikolwiek sukces życiowy. Wyjątki mogą stanowić reklamy prowadzone przez organizatorów imprez sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania wydarzenia.

Wysokie kary za łamanie zakazów

Posłowie proponują, żeby za załamanie ograniczeń groziła kara grzywny od 10 tys. do 500 tys. zł lub kara ograniczenia wolności, a nawet obie kary łącznie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera