Serwis narciarski Serwis narciarski
  Ważne
  Beskid Sport Arena: nowa jakość w Szczyrku [ZDJĘCIA]

  Beskid Sport Arena: nowa jakość w Szczyrku [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Beskid Sport Arena w Szczyrku Biłej
  1/36
  przejdź do galerii

  Beskid Sport Arena w Szczyrku Biłej ©Łukasz Klimaniec/Dziennik Zachodni

  Na początku października rozpocznie się technologiczny rozruch Beskid Sport Arena – zapowiedział podczas Beskid Extreme Festiwal Maciej Błach, prezes zarządu Mosty Katowice, inwestora nowoczesnego ośrodka narciarskiego budowanego w Szczyrku Biłej. Ośrodek ruszy w grudniu tego roku.
  Beskid Sport Arena (BSA) to nowa jakość w Szczyrku. Choć wiele miejsca do tej pory poświęcano planowanym inwestycjom Słowaków z TMR w Czyrnej, to jednak ośrodek w Biłej budowany przez Mosty Katowice jest bliski ukończenia i imponuje nowościami, wykorzystanymi technologiami i atrakcjami dla narciarzy. W piątek 12 sierpnia w obiekcie zostały zamontowane 6-osobowe kanapy, dzięki czemu możliwy był test wybudowanego wyciągu. 6-osobowe kanapy są wyposażone w osłony wiatrowe i system podgrzewania siedzeń.

  - Beskid Sport Arena będzie w Szczyrku jednym z trzech ośrodków, najmniejszym obszarowo, ale chcemy, a aby był postrzegany jako obiekt bardzo dobry technicznie, zarówno dla słabo jeżdżących, jak również świetnie jeżdżących narciarzy. Przede wszystkim zależy nam, by ośrodek był bezpieczny – zaznacza Maciej Błach.

  Podczas sobotniego Beskid Extreme Festiwal właściciel ośrodka przedstawił stopień zaawansowania prac obiektu, który już w grudniu tego roku będzie czynny – śnieg na stoku już jest, zmagazynowany w wielkich magazynach śniegu, a system naśnieżania złożony z 30 stacjonarnych armatek śnieżnych sterowanych stacjami pogodowymi oraz dwóch wielkich zbiorników wodnych, jest w stanie szybko i perfekcyjnie przygotować trasy narciarskie.  - Jeśli chodzi o stację dolną, czyli obiekt kubaturowa o wymiarach 50 x 25 metrów, na dzień dzisiejszy ten obiekt pod względem użytkowym, zarówno jeśli chodzi o kwestie technologiczne, jak i usługowe, czyli kasy, restauracja, wypożyczalnia, serwis, wszystkie prace są na poziomie 85 procent realizacji – mówi Błach. - Planujemy rozruchy technologiczne całego obiekty na początek października – zapowiedział.

  - Stacja górna na ten sezon 2016/17 zostanie oddana na etapie - wraz z całym przyziemiem, a więc pomieszczeniami technologicznymi, sanitariatami , przygotowaniem wody, gastronomią i szkółką. Stacja górna kolei jest już na ukończeniu, brakuje tylko osłony – przyznaje.

  Docelowo na górnej stacji znajdzie się także hotel i restauracja – te inwestycje zostały jednak przesunięte na 2017 rok. Do tego czasu narciarze będą mogli korzystać z centrum gastronomicznego na ok. 200 osób.

  Jak podkreślają w BSA obiekt został zaprojektowany z myślą o całorocznym uprawianiu sportu i turystyki. Letnimi atrakcjami będą trasa igelitowa dla narciarzy trasa rowerowa, ścianka wspinaczkowa oraz grawitacyjny tor saneczkowy. Igelit już jest montowany na stoku.

  - To nowoczesny produkt, który wprawdzie nie umożliwia jazdy na krawędzi, ale normalna jazda ślizgiem jest możliwa. Miałem okazję osobiście to przetestować – jeździ się bezproblemowo i bardzo przyjemnie – dodaje Maciej Błach.

  Zimą z kolei narciarze będą mieli do dyspozycji docelowo 6 tras. Flagową trasą jest trasa niebieska nr 1 o długości 1200 m, a jej atrakcją 50-metrowy tunel umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod trasą nr 5. - Ten tunel wpisuje się w korektę przebiegu dróg leśnych – podkreśla Błach. - Jest uzgodniony z dyrekcją Lasów Państwowych. W sezonie letnim będzie służył, jako obiekt dla przejazdu składów wiozących drewno z jednej na drugą stronę ośrodka – dodaje właściciel ośrodka.

  Co ciekawe, trasa nr 5 jest typowo slalomową o nachyleniach dochodzących do 45 procent. Jej parametry umożliwiają uzyskanie homologacji FIS. Docelowo ośrodek będzie posiadał sześć tras narciarskich o łącznej 3,5 km i powierzchni 12 ha, a także sześć placów postojowych na 400 samochodów. Otwarcie Beskid Sport Arena w grudniu tego roku.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parkingi

   lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jakoś trudno mi dostrzec parkingi w pobliżu stacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na nic się zda nowoczesność....

   Władysław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ośrodek gdy wejdzie do gry z razem największymi COS i TMR po zrobieniu wspólnego karnetu to przyciągnie wielu turystów, a działając samodzielnie nadal będzie małą stacyjką na uboczu dla narciarzy...rozwiń całość

   Ośrodek gdy wejdzie do gry z razem największymi COS i TMR po zrobieniu wspólnego karnetu to przyciągnie wielu turystów, a działając samodzielnie nadal będzie małą stacyjką na uboczu dla narciarzy na jednodniowe niedzielne wypady.... Wnosek: wspólny sukces z największymi lub mała stacyjka na uboczuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ośrodek się obroni

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Tylko TMR i COS nie idą w nowoczesność.
   Więc ośrodek ruszy i przyciągnie tłumy w momencie kiedy COS i TMR będą stali.
   Do tego nie potrzeba wspólnego karnetu.
   A jak wspólny karnet, to tylko na...rozwiń całość

   Tylko TMR i COS nie idą w nowoczesność.
   Więc ośrodek ruszy i przyciągnie tłumy w momencie kiedy COS i TMR będą stali.
   Do tego nie potrzeba wspólnego karnetu.
   A jak wspólny karnet, to tylko na odpowiednich warunkach, które są korzystne dla wszystkich, szczególnie dla mniejszej stacji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Gry On Line - Zagraj Reklama

   Najczęściej czytane