Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nesebyr – bułgarska Perła Morza Czarnego. Zapraszamy na spacer po jednym z najstarszych miast w Europie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Część cerkwi w Nesebyrze jest dziś ruinami.
Część cerkwi w Nesebyrze jest dziś ruinami. Paweł Kurczonek / Polska Press
Несебър, czyli Nesebyr, Neseber, Nesebar. Obojętnie, jak wymówi się bułgarską nazwę, jeden przydomek miasta szczególnie zapada w pamięć – Perła Morza Czarnego. Miasto jest jednym z najstarszych w Europie, a z racji bogactwa zabytkowych budynków w mieście, Nesebyr trafił w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy na spacer po Mieście 40 Cerkwi, bo i nazywany jest nadmorski kurort.

Neseber – Perła Morza Czarnego

Nesebyr jest liczącym 13 tys. mieszkańców miastem położonym nad bułgarskim wybrzeżem Morza Czarnego. Składa się z dwóch części – współczesnej i starożytnej. W części nowoczesnej znajdują się przede wszystkim hotele, kurorty i plaże. Odwiedzając miejscowość zdecydowanie bardziej będzie nas interesować część starożytna wypełniona antycznymi budowlami, muzeami i zabytkową zabudową. Ta część kiedyś znajdowała się na wyspie, jednak obecnie połączona jest ze stałym lądem wąskim „językiem”, po którym poprowadzono drogę.

Mniej więcej pośrodku drogi łączącej obie części miasta znajduje się zabytkowy młyn będący symbolem miasta. Co ciekawe, nie jest znana dokładna historia budowli, najprawdopodobniej pochodzi z okresu odrodzenia bułgarskiego, czyli z przełomu XVIII-XIX wieku.

Nesebyr jest jednym z najstarszych europejskich miast, ślady osadnictwa w tym regionie kontynentu sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Spacerując dziś po mieście, niemal na każdym kroku natrafiamy na ślady wielowiekowej historii – pozostałości antycznych budowli, szczątki dawnych fortyfikacji i liczne cerkwie, od których Perła Morza Czarnego nazywana jest również Miastem Czterdziestu Cerkwi.

Jedną z ciekawszych jest cerkiew św. Jana Aliturgetos wybudowana w XIV wieku. Budynek został zrujnowany w wyniku trzęsienia ziemi w 1913 roku, lecz wcześniej… nigdy nie odbyło się tu nabożeństwo. Jak głosi legenda, w trakcie wznoszenia cerkwi jeden z budowniczych zginął w wypadku na budowie. Ówczesne prawo kanoniczne nie zezwalało na poświęcenie miejsca, w których zginął człowiek. Słowo „aliturgetos” oznacza właśnie „niepoświęcony”. Pozostałe świątynie w Nesebyrze pełnią dziś różne funkcje. Niektóre nadal są aktywne i odbywają się w nich regularne nabożeństwa, inne zostały zamienione w muzea, jeszcze inne nie przetrwały próby czasu i dziś możemy oglądać jedynie ich ruiny.

A będąc w Nesebyrze warto zastanowić się nad wycieczką do Stambułu – to zaledwie kilka godzin jazdy...

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty