Nie bądźmy obojętni – pomagajmy!

Artykuł sponsorowany ERMAT GROUP Beata Mstowska
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie od 60 lat działa na terenie północnego subregionu województwa śląskiego na rzecz wyrównania szans osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz aktywnie wspiera ich rodziny. Poprzez realizację licznych projektów, walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami do godnego życia i przeciwdziała ich wykluczeniu z życia społecznego.

Stowarzyszenie prowadzi Częstochowskie Centrum dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie w ramach którego funkcjonują m.in. placówki: Dom Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, hostel, mieszkania chronione, gabinety rehabilitacji, Klub Środowiskowy „Parasol” oraz Pracownie Terapii Sensorycznej. Dodatkowo, w Blachowni koło Częstochowy, prowadzony jest Dzienny Dom Pomocy dla seniorów.

Liczne programy pomocowe zainicjowane z ramienia organizacji, wspierają osoby z niepełnosprawnościami w zakresie opieki medycznej, rehabilitacji, edukacji, szkolenia zawodowego i ustawicznego, mieszkalnictwa, opieki oraz udziału w życiu społecznym i kulturalnym.

PSONI cyklicznie realizuje bardzo ważne i społecznie potrzebne projekty mające na celu pomoc w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych oraz wspieranie ich rodzin i opiekunów. Należą do nich: „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” oraz „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”.

Od 2005 roku jest także organizatorem wydarzenia kulturalnego "Festiwal Piosenki Podwórkowej", który aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz służy podnoszeniu ich kompetencji w tym zakresie. To także doskonała okazja do integracji społecznej, czego przykładem jest również organizacja imprezy „Dzień Godności”, organizowanej cyklicznie w ramach „Europejskiego dnia walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych”.

Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy dążące do zmian regulacji prawnych na rzecz poprawy warunków życia i przeciwdziałania społecznemu wykluczeniu, co zaowocowało powstaniem szeregu działań w ramach projektu znamprawo.pl.

Wspieranie organizacji pozarządowych, takich jak Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Częstochowie pomaga w realizacji i rozwoju projektów pomocowych. Dzięki darowiznom, wsparciu materialnemu, dotacjom oraz możliwości przekazania podatku, projekty takie jak: Klon, który realizuje terapię i rehabilitację dzieci z użyciem nowoczesnych i skutecznych metod, m. in.: biofeedback, terapia Snoezelen – sala doświadczeń świata, terapia behawioralna czy terapia ręki, mają szanse się rozwijać i nieprzerwanie funkcjonować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!