Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie nauki hybrydowej w Katowicach. Sanepid nie zgodził się na taki wariant. Wszyscy uczniowie wrócą we wrześniu do szkół

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Obraz Alexandra_Koch z Pixabay
Władze Katowic wspólnie z dyrektorami szkół ustalili, że od września uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich, za wyjątkiem klas pierwszych, przejdą na nauczanie hybrydowe. Taką możliwość dają im ogłoszone wcześniej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wytyczne dla placówek oświatowych. Sanepid jednak nie zgodził się na takie rozwiązanie. W efekcie we wrześniu wszyscy uczniowie w Katowicach wrócą do szkół.

Służby sanitarne nie zgodziły się na wprowadzenie nauki hybrydowej w szkołach w Katowicach, poza placówką ZSS nr 6 w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka - informuje Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa katowickiego magistratu.

Nie będzie nauczania hybrydowego w Katowicach. Wszyscy wracają do szkół

Wariantem hybrydowym, przypomnijmy, mieli zostać objęci uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich, za wyjątkiem klas pierwszych.

W praktyce oznaczałoby to, że część uczniów przychodziłaby na lekcje przez tydzień, a druga połowa miałaby w tym czasie lekcje zdalnie. Taką decyzję podjęły władze Katowic wspólnie z dyrektorami szkół w środę, 26 sierpnia. Dyskusje na ten temat prowadzili jednak już od dłuższego czasu.

– Uznaliśmy, że kierować będziemy się nie tylko kwestiami epidemicznymi, ale także społecznymi i edukacyjnymi. Oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli odgrywa priorytetową rolę. Dlatego chcemy, by od 1 września wdrożony został w Katowicach tzw. hybrydowy model nauczania. Zgodnie z wytycznymi MEN – tłumaczył prezydent Marcin Krupa.

Sanepid jednak nie zgodził się na zaproponowane przez urzędników rozwiązanie. Wcześniej taką samą decyzję podjął Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu wobec tamtejszych szkół zgłaszających zamiar przejścia na zdalne lub hybrydowe nauczanie.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej: Dyrektor szkoły może podjąć decyzję o zmianie trybu pracy szkoły dopiero za zgodą sanepidu. Zobaczcie tę wypowiedź.

Szkoły nie mogą pracować hybrydowo nawet w czerwonych powiatach

Zgody na uruchomienie hybrydowego systemu nauczania nie otrzymały nawet władze Czerwionki-Leszczyny, choć to gmina położona w powiecie objętym obecnie czerwoną strefą (od 28 sierpnia - żółtą). "Powiat uznany za żółty lub czerwony nie jest czynnikiem decydującym o ograniczeniu nauczania stacjonarnego i nie determinuje zamknięcia szkół" - przeczytał burmistrz Wiesław Janiszewski w piśmie rybnickich służb sanitarnych.

Ewa Lipka uspokaja, że dla zminimalizowania ryzyka zakażenia wszystkie szkoły w Katowicach wyposażone zostały w niezbędne środki ochrony - maseczki i płyny do dezynfekcji. - Wdrożyliśmy procedury dotyczące przyprowadzania dzieci do szkół, spożywania posiłków, organizowania przerw czy reagowania na wypadek stwierdzenia podejrzenia choroby - mówi rzeczniczka urzędu miasta.

Urzędnicy wydziału edukacji i sportu uruchomili także bank dobrych praktyk, dzięki któremu dyrektorzy będą wymieniać się doświadczeniami w zakresie zdalnej edukacji i wdrażać najlepsze rozwiązania dla danej szkoły.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera