Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz dokumentacji płacowej, ZUS wylicza minimalne stawki [TABELA MINIMALNYCH WYNAGRODZEŃ

Jadwiga Jenczelewska
Sprawdź, czy nie masz luk w dokumentacji stażowej i płacowej
Sprawdź, czy nie masz luk w dokumentacji stażowej i płacowej 123RF
"Pod koniec tego roku osiągnę wiek niezbędny do zgodnego z przepisami przejścia na emeryturę. Gromadzę więc niezbędną dokumentację, tym bardziej że miałem kilku pracodawców" - napisał do DZ pan Franciszek K. z Chorzowa. I podaje, na czym polega jego problem.

"Dwie firmy, w których krótko pracowałem, w ogóle już nie istnieją. O ile uda mi się wykazać, że byłem w nich zatrudniony - bo mam stare legitymacje służbowe, którymi się wtedy posługiwałem - o tyle gorzej będzie z wykazaniem zarobków, jakie wówczas w nich otrzymywałem. W żadnym archiwum nie znalazłem dokumentów potrzebnych do podania, jakie dostawałem w nich wynagrodzenie w latach 70. zeszłego wieku. Chciałbym wiedzieć, jak ZUS policzy mi te lata do emerytury i czy w ogóle mi je policzy? Szkoda byłoby ich nie wliczyć, bo łącznie chodzi tu o prawie dwa lata mojej ciężkiej pracy" - kończy Czytelnik i prosi o podanie obowiązujących w takich sytuacjach przepisów.

Dodajmy, że przepisy i kwoty, które podajemy, dotyczą też osób, które już przeszły na emeryturę lub rentę, pobierają jeod lat, a teraz zastanawiają się, czy jest możliwe wliczenie takich nieudokumentowanych lat i płac do zawodowego stażu. Te lata nie tylko się uwzględnia, ale dzięki nim można spodziewać się wyższego świadczenia, które ZUS ponownie przeliczy, bo od 1 stycznia 2009 roku zmieniły się przepisy.

Do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dodano art. 15 ustęp 2a. Zgodnie z nim: "Jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy". Przyjmuje się więc, że w okresie, którego nie można udokumentować, emeryt lub rencista dostawał minimalne wynagrodzenie za pracę.

Dlatego panu Franciszkowi z Chorzowa ZUS nie tylko wliczy te dwa lata, ale uwzględni też minimalne wynagrodzenie, jakie obowiązywało w okresie, który ma być zaliczony do jego świadczenia - zgodnie z danymi, które publikujemy w tabeli poniżej.

Na Twój wniosek

ZUS nie dokona przeliczenia zerowych zarobków na minimalną płacę z własnej inicjatywy, lecz wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek należy złożyć w oddziale ZUS-u właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można posłużyć się też gotowym formularzem wniosku, który powinien być dostępny we wszystkich placówkach ZUS-u. Można także napisać wniosek samodzielnie.

Jeśli osoba zainteresowana wystąpi z takim wnioskiem, przeliczona zostanie podstawa wymiaru emerytury lub renty ostatnio przyjęta do obliczenia świadczenia. Uwzględniona zostanie ostatnio przyjęta kwota bazowa, a nie kwota obecnie obowiązująca.

Emeryt lub rencista może złożyć wniosek o ustalenie nowej podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków uzyskanych przed jego przyznaniem i w innym okresie niż wskazany do ustalenia osta-tniej podstawy wymiaru.

Kogo to dotyczy

Świadczenia przyznane po 31.12.2008 r. obliczono już z uwzględnieniem nowelizacji ustawy. Jeśli pojawiły się okresy pracy o nieudokumentowanych zarobkach, ZUS przyjął za nie obowiązujące wtedy minimalne wynagrodzenie.

Osoby, którym obliczono emeryturę przed 1 stycznia 2009 r. i przy obliczeniach uwzględniono okresy zerowe, mogą wciąż starać się o podwyższenie świadczeń (jeśli tego jeszcze nie zrobiły).

Możliwość zastąpienia płacy zerowej minimalnym wynagrodzeniem dotyczy wyłącznie osób, które w nieudokumentowanych okresach były zatrudnione w ramach stosunku pracy.

Osobie, która udokumentuje zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, do obliczenia wskaźnika podstawy wymiaru przyjmuje się tylko część płacy minimalnej, odpowiadającą części etatu, na jakiej osoba była zatrudniona.

Gdy po złożeniu wniosku o zastąpienie wynagrodzeń zerowych minimalnymi, okaże się, że nowy wskaźnik podstawy wymiaru nie jest wyższy od dotychczasowego, ZUS nie przeliczy świadczenia.

Gdy po przeliczeniu świadczenie wzrośnie, w nowej wysokości będzie wypłacane od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Źródło - www.zus.pl



*Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
*Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!