MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ryzykuj życia na drodze. Noś odblaski, świeć przykładem [WIDEO]

Sławomir Cichy
Arkadiusz Ławrywianiec
Kawałek taśmy albo plastiku. Żółty, czerwony, pomarańczowy. W kształcie koła, paska albo serca. Kosztuje około 5 zł, a może uratować życie. Odblaski przypięte do kurtki, naklejone na spodnie albo rękawy odbijają światła reflektorów samochodowych nawet z kilkuset metrów. Jak bardzo są skuteczne, sprawdziliśmy w teście "Dziennika Zachodniego".

Nasz test z odblaskami

Wtorkowy wieczór. Pada deszcz. Godzina do zapowiadanego meczu Polska - Anglia. Siedzę za kierownicą auta, obok Jacek Prokop, młodszy aspirant z katowickiej drogówki. Na placu manewrowym katowickiego WORD-u pusto. Gdzieś przed nami ustawiono manekin z elementami odblaskowymi na ubraniu. Odpalam silnik, włączam światła - jest! Świeci w odległości ok. 100 m jak choinka na Boże Narodzenie.

Ominięcie pozorowanego przechodnia jest dziecinnie proste i z pewnością uda się to nawet początkującemu kierowcy.

Szary człowiek bez szans

Zmiana scenografii. Pracownicy WORD-u zdejmują odblaski. Ustawiają manekin gdzieś na tle ściany drzew odgradzających plac od ul. Francuskiej w Katowicach. Ponownie włączam silnik, światła i... Gdzie ten pozorant?

- Też go nie widzę - mówi siedzący na fotelu pasażera aspirant Prokop.

70, 60, 40, 30 metrów - gdzie on jest? Policjant zastanawia się, czy przypadkiem nie padliśmy ofiarami dowcipu i tym razem w ogóle nie ustawiono manekina. 20 metrów - jest. Odbij, odbij! - słyszę głos, ale jest za późno. Uderzenie. Głuchy dźwięk spadającego ciężaru na maskę. Przejechałem człowieka! Uczucie paskudne, widok twarzy na szybie auta aż przesadnie realistyczny.

- Pracuję w drogówce od wielu lat, ale przyznam, że nigdy nie robiliśmy odległościowych testów. Nie porównywaliśmy widoczności pieszych z odblaskami i bez. Nie zdawałem sobie sprawy, że światło odblaskowe jest widoczne z tak znacznej odległości, jak wykazał test - mówi aspirant Jacek Prokop.

Cytuje dane, z których wynika, że przechodzień w odblaskach jest po zmroku widoczny już z około 100 metrów, a sylwetka pieszego bez światełek rozpoznawalna jest przez kierowcę z ok. 20 m.

Liczy się czas reakcji

Przy prędkości 60 km/h w ciągu sekundy auto przejeżdża aż 14 metrów. Jeśli kierowca zauważy pieszego 20 metrów przed maską, to ma mniej niż sekundę na to, by zareagować. To często za mało.
Widząc pieszego w odległości 100 metrów przed samochodem, kierowca zdąży nie tylko go ominąć, ale nawet zahamować i zatrzymać samochód.

Nie ma dnia bez wypadku

Niemal codziennie informujemy o kolejnych wypadkach z udziałem pieszych. Wystarczy wymienić tylko te z ostatnich tygodni. One budzą największe emocje. 30 września kierujący potrącił na przejściu dla pieszych przy pl. Teatralnym w Zabrzu kobietę pchającą wózek. Twierdził, że jej nie zauważył. Nie pomogło czerwone tło na pasach. Czy mogą pomóc bitumiczne garby wpro-wadzone po tym potrąceniu? 11 października około godz. 21 doszło do kolejnego groźnego wypadku w tym samym miejscu. Na kobietę najechał opel omega. W ubiegły czwartek w Będzinie potrącony został 64-letni mieszkaniec powiatu myszkowskiego. Tego samego dnia w Jastrzębiu-Zdroju dwóch chłopców w wielu 10 i 12 lat odniosło obrażenia po potrąceniu przez chevroleta.

Tragiczna statystyka

Na polskich drogach co siedem godzin ginie pieszy, a co 47 minut policja odnotowuje wydarzenie drogowe z jego udziałem. Śląskie jest powyżej średniej, a co gorsza: od 1 listopada zacznie się okres szczególny. Zgodnie z danymi KWP w Katowicach, zawsze o tej porze roku wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych. Zwykle dochodzi do nich na prostych odcinkach drogi, na przejściach, poboczach i chodnikach. Wielu z tych dramatów udałoby się uniknąć, gdyby piesi byli lepiej widoczni.

Rozdajemy światełka odblaskowe we współpracy z katowickim WORD-em

Dlaczego na naszych ulicach codziennie giną piesi?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, nadal dobrze sprzedają się kurtki jesienne i zimowe dla dzieci bez odblaskowych pasków. Dużym powodzeniem cieszą się też czarne plecaki do laptopów, służące jako tornistry.

- Są wytrzymałe, mają mnóstwo kieszeni, miejsce na komórkę i kabel słuchawkowy. Do tego trwałe zamki błyskawiczne. Same zalety - wylicza Mikołaj z II Gimnazjum w Katowicach. Zapomina o ich podstawowej wadzie. Gdyby były w krzykliwych kolorach, ich użytkownik byłby na drodze widoczny z daleka. Wystarczy odblaskowy pasek przyszyty do kieszeni, by plecak i jego właściciel stali się widoczni z dużej odległości.

Tym, którzy uważają przyszywane, klejone czy noszone na tasiemce odblaskowe plastiki za mało efektowne, można polecić odblaskowe pisaki. Zrobiona nimi kreska jest w dzień niewidoczna. Swoje właściwości odblaskowe zyskuje dopiero po zmroku. Wystarczy jedno pranie, by zniknęła z ubrania bezpowrotnie.

W sobotę i niedzielę, 27-28 października, w katowickim Silesia City Center będziemy, wraz z policjantami i przedstawicielami katowickiego WORD-u, rozdawać odblaski.

- Przygotowaliśmy w ramach promocji bezpieczeństwa nie tylko odblaski, ale i 200 odblaskowych kamizelek. Liczymy, że inicjujemy większą akcję, w którą zaangażują się też kolejne firmy z naszego regionu - mówi Grzegorz Cius z katowickiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Zapraszamy zatem wszystkich do współpracy

Kolejne informacje na temat akcji "Bądź widoczny" i listę naszych partnerów będziemy publikować w "Dzienniku Zacho-dnim" dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki. CIS


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!