Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie stracisz prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym. Rząd wycofuje się z tego pomysłu

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Rząd prawdopodobnie wycofa się z pomysłu zabierania kierowcom prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 50 km/h i więcej. Dziennik Rzeczpospolita poinformował, że zapis o zatrzymywaniu praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na każdej drodze zniknął z projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Znalazły się w nim też inne nowatorskie rozwiązania: pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy, zrównanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy, zapisy mające ukrócić jazdę "na zderzak" na drogach szybkiego ruchu i zakaz używania smartfonów na przejściu.

Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h w terenie niezabudowanym nie będą tracili prawa jazdy - poinformowała "Rzeczpospolita".

24 listopada rząd przyjął opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Znajdziemy w nim kilka nowatorskich zapisów:

  • pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy,
  • zrównanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy,
  • zapisy mające ukrócić jazdę "na zderzak" na drogach szybkiego ruchu
  • zakaz używania smartfonów na przejściu.

Zatrzymywanie prawa jazdy poza terenem zabudowanym
"Jednak wbrew zapowiedziom w projekcie nie ma zapisu o zatrzymywaniu prawa jazdy za drastyczne (o ponad 50 km/h) przekroczenie prędkości poza miastami" - pisze Rzeczpospolita.

Nie przeocz

Jak informuje dzienni, powód tej decyzji może być prozaiczny. Rząd najwyraźniej uznał, że to nadmiernie obciążyłoby starostów, którzy wydają decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, to liczba decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy wzrosłaby o ok. 40 tys. spraw rocznie, co oznaczałoby – jak twierdził w stanowisku do projektu Związek Powiatów Polskich – ponad 100 spraw administracyjnych na jedno starostwo rocznie.

Według statystyk przytaczanych przez "Rzeczpospolitą" wypadki w terenie niezabudowanym stanowią 30 proc. ogółu, to ginie w nich 60 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w 2020 roku w wypadkach w terenie niezabudowanym zginęło o 310 osób więcej niż w zdarzeniach w terenie zabudowanym.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera